Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie był Stanisław Nicieja. W piątek (10.06) przedstawił swoją publikację „Lwowskie Orlęta”.

Stanisław Nicieja jest historykiem, profesorem nauk humanistycznych, byłym rektorem Uniwersytetu Opolskiego, senatorem V kadencji, eseistą i autorem licznych publikacji dotyczących Kresów Wschodnich RP. Z pasją i literackim wyczuciem pisze o Legendzie Orląt Lwowskich, polskiej młodzieży walczącej o przynależność ich rodzinnego miasta do Polski. Podobnie jak inne publikacje profesora Stanisława Niciei książkę „Lwowskie Orlęta” cechuje wybór tematów dotyczących trudnej historii Polski. Na jej treść składa się opis walk o Lwów w latach 1918-1920, opis sylwetek bohaterskich obrońców miasta, powstawanie i miejsce legendy Orląt w historycznej świadomości Polaków.

Uczestnicy spotkania mogli nie tylko dowiedzieć się, kim były „lwowskie orlęta” i jakie znaczenie ma dla Polaków Cmentarz Obrońców Lwowa, ale także poznać nieznane im dzieje kresów wschodnich oraz historię i mitologię miejscowości utraconych przez Polskę na wschodzie po 1945 roku.

Pod koniec spotkania autor podpisywał książki i odpowiadał na indywidualne pytania czytelników.

Spotkanie zorganizowano w ramach działania „Moje Kresy – Lwowskie Orlęta”. Było ono dofinansowane ze środków pochodzących z budżetu Miasta Lubaczowa. Zadanie zostało zrealizowane z zakresu podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej i regionalnej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział Lubaczów.

Galeria zdjęć, fot. MBP w Lubaczowie.

PZ, elubaczow.com, MBP Lubaczów

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here