Fot. cieszanow.net, arch.

3 czerwca zmarł Adam Wolańczyk – aktor teatralny i filmowy, poeta, fotografik, skrupulatny kronikarz życia kulturalnego, smakosz, który urodził się w Cieszanowie.

Aktor urodził się w 1936 roku. Ukończył Wydział Aktorski PWSTiF w Łodzi. Debiutował w tamtejszym Teatrze Powszechnym. Po ukończeniu szkoły przez siedem lat pracował w objazdowym wrocławskim Teatrze Rozmaitości. Występował w okolicach Wałbrzycha. Poznał miejscowych aktorów i na dłużej związał się z tym miastem. Z wałbrzyskim Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego związany był od 1967 roku.

W 2009 roku obchodził 50-lecie pracy artystycznej. Wówczas na swoim koncie ma ponad 130 ról teatralnych oraz 30 filmowych. Występował u takich reżyserów jak Jerzy Jarocki, Aleksander Berlin, Andrzej Maria Marczewski, Jan Klata, Maja Kleczewska, Krzysztof Garbaczewski czy Monika Strzępka. Wystąpił m.in. w „Jańciu Wodniku”, „Panu Tadeuszu”, „Barytonie”, a także w serialach: „Pierwsza Miłość”, „Rewizor” i „Tajemnicy Twierdzy Szyfrów”.

Cenił sobie spotkania z młodymi realizatorami i publicznością. Odbył wiele spotkań autorskich. W 2017 roku odwiedził m.in. Cieszanów.

Uroczystości pogrzebowa odbędą się w środę 8 czerwca w Cieszanowie.

AH, elubaczow.com

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here