Wczoraj (31.05) w Siedliskach, koło Tomaszowa Lubelskiego, rozmawiano o powróceniu do idei stworzenia „Geoparku Kamienny Las na Roztoczu”. W spotkaniu, które odbyło się w budynku Muzeum Skamieniałych Drzew, uczestniczyli m.in. włodarze z naszego regionu.

Samorządowcy liczą, że inicjatywa przyciągnie na Roztocze turystów z całego świata. Zachowały się tu bowiem unikatowe fragmenty skamieniałych drzew sprzed milionów lat. Nie ma wielu miejsc, gdzie odkryto skamieniały las, do tego z dużymi fragmentami drzew. Występują one tylko w kilku miejscach na ziemi m.in. na południowym Roztoczu po polskiej i ukraińskiej stronie oraz na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.  

O głównych założeniach i ideach powołania do życia Geoparku mówił w czasie spotkania prof. Marek Krąpiec z Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie. Przedstawił zarys działań, które przeprowadzone powinny zostać w Polsce, jak też ewentualnego powstania parku po stronie ukraińskiej. Opisał też założenia dotyczące infrastruktury, sposobów ekspozycji eksponatów zarówno w Muzeum Skamieniałych Drzew, jak i w stu geostanowiskach znajdujących się na terenie gmin powiatów tomaszowskiego i lubaczowskiego. Powołanie Geoparku będzie się wiązać również z powstaniem ścieżek edukacyjnych i rowerowych oraz szlaków turystycznych. Przeprowadzone będą musiałby być również działania promocyjne. Powstanie Geoparku Kamienny Las na Roztoczu będzie wiązało się z próbą uzyskania certyfikatu UNESCO.

W spotkaniu uczestniczyli włodarze reprezentujący nasz region: Wiesław Kapel Wójt Gminy Lubaczów, Zdzisław Zadworny Burmistrz Cieszanowa, Grzegorz Dominik Burmistrz Narola, Robert Serkis Wójt Gminy Horyniec Zdrój, Robert Banaś Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubaczów i Bogdan Skibiński ze Starostwa Powiatowego w Lubaczowie. Obecni byli również Zbyszek Naklicki Wójt Gminy Susiec, Piotr Pasieczny Wójt Gminy Tarnawatka, Jacek Wiśniewski Wójt Gminy Krynice, Leszek Dmitroca Nadleśniczy Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski, Jacek Warda Doradca Partnerstwa Roztocze Środkowe, Bogusław Łyszczarz Leśniczy Leśnictwa Siedliska, Wioletta Szczerba ze Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Roztocze i Agnieszka Pasieczna Dyrektor CKSiT w Lubyczy Królewskiej.

Galeria zdjęć, fot. Krystian Kłysewicz.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here