Energia słoneczna jest z jednym rodzajów energii odnawialnej coraz chętniej wykorzystywanych. Naturalna i czysta stanowi wspaniałe źródło energii. Fotowoltaika to nie tylko forma pozyskania zasobów, ale również inwestycja. Czy farmy fotowoltaiczne będą coraz częstszym elementem wiejskiego krajobrazu?

Fotowoltaika – rozwój w Polsce

Z roku na rok coraz bardziej popularnym trendem jest wykorzystanie energii słonecznej. Korzystają z niej firmy i instytucja z sektora publicznego i prywatnego. Fotowoltaika jest też obecna w wielu domostwach. Na wielu dachach można spotkać kolektory pochłaniające energię z promieni słonecznych. Z roku na rok przybywa takich mikroinstalacji. Rośnie również liczba dużych elektrowni słonecznych nazywanych farmami fotowoltaicznymi. W połowie 2021 roku w Polsce działo blisko 100 tego rodzaju obiektów o minimalnej mocy 1 MW. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym wzrasta zapotrzebowanie na energię więc i farm fotowoltaicznych też będzie przybywać.

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to duża instalacja przeznaczona do wytwarzania energii elektrycznej pozyskanej z energii słonecznej. Każda farma to najczęściej połączone ze sobą panele fotowoltaiczne. Może ich być od kilkudziesięciu po wiele tysięcy. Aby farma działa w poprawny i przynoszący efekty sposób oprócz paneli koniecznie trzeba zamontować takie elementy jak: transformatory wysokiego napięcia, falowniki oraz sterowanie. Cała konstrukcja umożliwia produkcję dużych ilości energii elektrycznej, która może być wykorzystywana do zasilenia sieci energetycznej. Rolnicy inwestujący w farmę fotowoltaiczną mogą poniesione koszty odliczyć od podatku rolnego. Warto sprawdzić ofertę firmy Elektro Control (https://instalacjefotowoltaiczne.com/fotowoltaika-dla-rolnika/) i umówić się na bezpłatną wycenę.

Farma fotowoltaiczna – działanie

Farma słoneczna to często tysiące połączonych  (za pomocą odpowiednich przewodów elektrycznych) ze sobą paneli słonecznych. Mają zdolność generowania dużej mocy i są bardzo wydajnymi źródłami energii. Farmy nie tylko produkują duże ilości energii. Mają również zdolność magazynowania jej. Służą do tego pojemne baterii, a energia tam zgromadzona może być wykorzystana w późniejszym czasie. Aby panele słoneczne były efektywne, wymagają odpowiedniego sposoby montażu. Najlepszy jest lekko pochylony teren w kierunku południowy. Dodatkowo w celu zwiększenia tej efektywności panele montuje się na specjalnych wspornikach. Dzięki temu można zmienić kąt nachylenia i dzięki temu dopasować ułożenie do nachylenia słońca w zależności od pory dnia i roku. 

Koszt farmy fotowoltaicznej

Cena inwestycji zależna jest o wielu czynników. Szacuje się, że koszt mikroinstalacji to od 4 do 6 tysięcy złotych za każdy kilowat mocy systemu.  Cena całej przydomowej instalacji powinna zmieścić się w 20 tysiącach złotych. Do kosztów wlicza się cenę montażu, urządzenia oraz podłączenie do sieci. W przypadku dużych farm koszt jest trudny do oszacowania. Farma generująca 1 MW to inwestycja w kwocie około 3 milionów złotych. Największy koszt to urządzenia. Inwestycja w farmę słoneczną to ciekawa alternatywa dla rolników posiadających grunty z niskiej jakości glebą. Na stronie firmy Elektro Control (https://instalacjefotowoltaiczne.com/farmy-fotowoltaiczne/) zapoznasz się szczegółowo tego rodzaju ofert. Wiele firm też poszukuje gruntów pod inwestycje i nawet nie dysponując pełną kwotą na projekt, można zostać właścicielem farmy i czerpać z niej zyski.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here