Warystory to bardzo dobrze znane komponenty, które odpowiadają za ochronę wszelkiego sprzętu elektronicznego w przypadku ryzyka zniszczenia spowodowanego zbyt wysokim napięciem. Czym dokładnie są warystory i gdzie wykorzystuje się te drobne urządzenia?

Czym są warystory?

Warystory to bierne podzespoły elektroniczne charakteryzujące się nieliniową charakterystyką rezystancji. Ta nieliniowość właśnie sprawia, że rezystancja jest zależna od konkretnego, przyłożonego napięcia elektrycznego. W przypadku napięć o małym wolumenie warystor wykazuje bardzo dużą rezystancję. Gdy napięcie osiąga wartość graniczną, rezystancja maleje w tempie wykładniczym, zabezpieczając tym samym całe urządzenie elektroniczne przed przepięciem.

Jak zbudowane są warystory?

Za pomocą procesu spiekania sprasowanych proszków, zbudowanych z tlenków cynku, bizmutu, chromu i wielu innych metali. Tak skomplikowany skład zapewnia półkrystaliczną strukturę, tworzącą tory przewodzące prąd podczas przyłożenia wysokiego napięcia.

W jaki sposób stosuje się warystory?

Warystor doskonale zabezpiecza przed skokami wysokiego napięcia, co sprawia, że podzespół ten jest szeroko wykorzystywany w postaci bezpiecznika. Warystory w chwili przepięcia sprzętu zabezpiecza go przed błyskawicznym zniszczeniem. W zależności od rodzaju wykorzystanego warystora możemy wykorzystywać go w różnych instalacjach elektrycznych. Właśnie ze względu na różnorodność rodzajów warystorów jest to sprzęt o tak szerokim zastosowaniu.

Inne zastosowanie warystorów w elektronice

Elektronika to oczywiście najważniejszy i największy obszar, w którym warystory są powszechnie wykorzystywane. Jak już wspomniano, ochrona antyprzepięciowa maszyn to główne zastosowanie tych podzespołów.
Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że ogromne zalety warystorów wpływają na inne funkcje sprzętu elektronicznego, które służą między innymi stabilizowaniu napięcia czy przetwarzaniu częstotliwości. Nic więc dziwnego, że przemysł ciężki, ale i również przemysł transportu szynowego powszechnie używa warystorów. W dzisiejszych czasach, w których przepięcia elektryczne są na porządku dziennym, mało kto może wyobrazić sobie istnienie elektronicznego urządzenia niewyposażonego w warystor.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia reszty naszej oferty na tme.eu – profesjonalny sprzęt dostępny od ręki, od półprzewodników po moduły używane w robotyce.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here