W każdej chwili, każdego dnia i każdego roku gdzieś na planecie występuje burza. Chmury są przeciążone ładunkami elektrycznymi, które przy najbliższej okazji rozładowują się. Jako następstwo pozbycia się prądu, powstają pioruny, często sięgające w wysokie szczyty oraz zbiorniki wodne. Im teren jest bardziej wilgotny i mokry, tym więcej przyciągnie piorunów, dlatego zbliżanie się do podobnego miejsca podczas wyładowań atmosferycznych jest zagrożeniem życia.

Gdzie jest burza?

Burzę możemy w bardzo łatwy sposób odnaleźć za pomocą radarów burzowych i meteorologicznych, które pokazują praktycznie aż co do sekundy czas burzy. Takie radary burzowe łącznie z aplikacjami pogodowymi mają na celu ostrzec przed drastyczną zmianą pogody i poinformować o kierunku, w który zmierzają chmury obciążone ładunkiem elektrycznym.

Aktualne położenie burzy można śledzić na żywo w aplikacji mapaburzowa.com

Z burzą wiąże się mnóstwo konsekwencji. Oprócz wyładowań atmosferycznych docierających do ziemi, nietrudno jest zaobserwować początkowo niewielką powódź. Po ulicach spływa woda, a trawa jest tak nasączona wilgocią, że się pod stopami ugina.

Podobnie i równie niebezpieczny jest wiatr. Naturalnie wywołane ciśnienie powietrza jest zarówno uciążliwe, jak i niebezpieczne w przypadku kołysania się drzew i wysokiego prawdopodobieństwa ich przewrócenia się na jednostkę.

Burze występują najczęściej w strefie klimatycznej umiarkowanej oraz tropikalnej, na równiku. Jest to z powodu położenia tych rejonów, temperatury oraz rocznej sumy ilości opadów

Skąd wiedzieć, jak daleko jest burza?

Aplikacje są zawsze skutecznym rozwiązaniem, jeśli chcesz dowiedzieć się gdzie aktualnie znajduje się burza. Jest to dobry sposób na nudę, własną rozrywkę, a nawet jest drobną pomocą w układaniu planów (Wychodzenie na dwór czy zbliżanie się do otwartych okien podczas burzy jest niebezpieczne, zagrażające zdrowiu i życiu człowieka).

Żeby dowiedzieć się jak daleko jest burza, nasłuchuj uderzenia pioruna. Każdy słychać inaczej, co jest związane właśnie z odległością. Dźwięk akustyczny wydawany przez wyładowanie atmosferyczne, jesteśmy w stanie usłyszeć nawet z czterdziestu kilometrów odległości od miejsca uderzenia. Ale dźwięk nigdy nie będzie identyczny.

Aby obliczyć, gdzie uderzył piorun i jak daleko się znajduje, pierw policz różnicę czasu od uderzenia a wydania dźwięku grzmotu. Każdy czas jest inny, i im pomiędzy uderzeniem a grzmotem jest większa różnica czasu, tym uderzenie pioruna znajduje się dalej.

Przykładowo, jeśli piorun uderzył i czas zanim usłyszałeś grzmot wynosi trzy sekundy, to piorun znalazł się tysiąc metrów dalej. Jeśli minie dziesięć sekund, piorun uderzył w miejsce oddalone od nas o ponad trzy tysiące metrów.

Dźwięk gwałtownego i głośnego huku, który przypomina pewnego rodzaju trzask informuje nas o tym, gdzie dokładnie burza się znajduje. Jest nad nami, a pioruny trafiają w obiekty niedaleko nas. Jest to informacja zwrotna, żebyśmy uważali bardziej na swoje życie i zdrowie.

Ile trwa burza?

Burza, jeśli powstała za pomocą pojedynczej chmury (komórki burzowej), może trwać pół godziny. Jednak im więcej pojawiło się chmur, tym więcej burza będzie trwać.

Burza frontowa jest drugim rodzajem burz, trwająca dłużej niż pół godziny i składa się z wielu komórek burzowych. Bardzo częstym zjawiskiem pogodowym, który jej towarzyszy jest gwałtowne ochłodzenie się powietrza.

Aby powstała burza frontowa, jej niemałym przyjacielem jest większa ilość wilgoci i wody znajdującej się w powietrzu.

Aplikacja wykrywająca gdzie jest burza

MapaBurzowa.com to aplikacja dobrej jakości, która z dokładnością (o opóźnieniach nas informuje) wskazuje rejony burzowe, nad którymi utworzyły się komórki burzowe. Dzięki kolorom, jesteśmy w stanie określić intensywność burzy oraz miejsce uderzenia pioruna.

Wiele aplikacji jest dostępnych do codziennego użytku i do własnych celów, aby monitorować przebieg burzy. Jest również świetnym sposobem do tworzenia planów spotkań i wyjazdów.

W jakich krajach nie występują burze?

Burze lubią wilgoć i ciepło, ale unikają rejonów zimnych. Dlatego miejscem, które praktycznie jest wolne od wyładowań atmosferycznych jest Skandynawia. Między innymi do tego grona zalicza się Islandia, Irlandia, Finlandia, jak i również Wielka Brytania.

Burze w rejonach skandynawskich nie sprzyjają powstawaniu burz. Aby wytworzyła się komórka burzowa, musi unieść się ciepłe powietrze w górę, a następnie spada już ochłodzone. Powstają krople wody, które zbierają ładunki elektryczne i poprzez przeciążenie skutkują wyładowaniami atmosferycznymi.

Wolność od burz w Skandynawii i zimnych rejonach świata, jest spowodowana niemożnością ogrzania się powietrza i wypchnięcia go do góry.

Przydatne informacji jak nie postępować podczas burzy

  • – Nie otwieraj okien i nie wychodź z domu
  • – Nie korzystaj i nie posiadaj podłączonych przedmiotów elektrycznych
  • – Nie używaj telefonu komórkowego (nie przyciągnie pioruna, ale przy trafieniu w najbliższe miejsce, komórka jak i metalowe narzędzie będzie przewodnikiem prądu, co wskutek tego spowoduje oparzenia)
  • – Nie chowaj się pod drzewami ani nie zbliżaj się do zbiorników wodnych

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here