Jan Kuca, fot. Tomasz Michalski, arch.

Jan Kuca będzie gościem Muzeum Kresów. W niedzielę, 15 maja o godz. 18.00 w Zespole Cerkiewnym w Radrużu spotka się z mieszkańcami naszego powiatu. Opowie o swojej najnowszej książce pt. „Opowieści jarosławskiego Zasania”, część V.

Rozmowy toczyć się będą wokół kolejnej części publikacji, jaką Jan Kuca, historyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mołodyczu, wybitny historyk regionalista, gorący miłośnik ziemi jarosławskiej i znakomity narrator wydał ostatnimi czasy. W książce przybliża on historię jarosławskiego Zasania. Wykonał ogromną i zarazem żmudną pracę dokumentacyjną, która pozwala zachować od zapomnienia wiele osób, wydarzeń, losów i miejsc. Najnowsze wydanie rozszerzone jest o kolejne opowieści ukazujące losy mieszkańców z różnych zakątków jarosławskiego Zasania.

– W kolejnym tomie znalazły się opowieści bliskie mieszkańcom Oleszyc: Mieczysława Piotrowskiego („Moje Oleszyce”), Edwarda Wójcika („Pomagałem organizować Nadleśnictwo”), Mieczysława Pokrywki („W sieniawskich lasach”) i Jacka Hołuba („Nadleśnictwo Oleszyce z perspektywy dwóch kółek”). Dla mieszkańców ziemi horynieckiej szczególnie ważne będą wspomnienia z okresu II wojny światowej przywołane przez Piotra Urbana („Mieszkaliśmy w Morawsku”) i Zygmunta Stelmacha („Wysiedliśmy na stacji Rogoźno”), którzy zmuszeni zostali, wraz ze swoimi rodzinami, do ucieczki za San – tłumaczą organizatorzy spotkania.

Rozmowy poprowadzi Ryszard Urban, przewodnik w Zespole Cerkiewnym w Radrużu. W trakcie spotkania będzie możliwość zakupienia książki i otrzymania autografu autora.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here