Fundacja Folkowisko wraz brytyjską organizacją UK To Ukraine prowadzi międzynarodowy projekt Victory Gardens. W ramach działań w ciągu zaledwie dwóch tygodni do regionów Jaworowskiego i Tarnopolskiego w Ukrainie trafiła pomoc w postaci nasion i narzędzi ogrodniczych za ponad 200 tys. zł.

Codziennie do Cieszanowa, do Ambasady Wolności docierają paczki pełne nasion marchwi, buraków czy fasoli szparagowej. W akcję licznie włączyły się osoby indywidualne i szkoły z całego kraju (m.in. SP 29 z Wrocławia, gdzie dzieci pod opieką Joanny Latuszek zebrały kilkaset opakowań nasion). Wiele środków zgromadzono także w Anglii, gdzie idea Victory Gardens jest ciągle żywa i dobrze zrozumiała.

– Fundacja Folkowisko w swoich działaniach wzorowała się na akcji przeprowadzonej w czasie II Wojny Światowej w Wielkiej Brytanii. Zamieniono tam dziesiątki słynnych angielskich ogrodów w ogrody warzywne. Dzięki temu Anglia w najtrudniejszych chwilach wojny potrafiła wyżywić się sama. Ten przykład nas zainspirował, pokazał jak działać i jak można skutecznie pomóc – mówi prezes Folkowiska Barbara Psiuk.

Nasiona oraz narzędzia rozdawane są rodzinom, które przyjęły do swoich domów rodaków uciekających przed rosyjskimi ostrzałami. Do Polski dotychczas dotarły 3 miliony uchodźców, a w Ukrainie ciągle przebywa 7 milionów osób zmuszonych opuścić swój dom. Znaleźli oni schronienie w Zachodniej Ukrainie.

– Staramy się im dać nadzieję oraz zajęcie, dlatego do kilkudziesięciu ośrodków dla uchodźców na terenie Ukrainy przekazaliśmy tysiące nasion – podkreśla pomysłodawca akcji Marcin Piotrowski.

– Wierzymy, że dzięki temu Ukraina wyżywi się sama – dodaje Agnieszka Łakoma, jedna z koordynatorek akcji.

Jak zapowiadają organizatorzy kolejne nasiona oraz narzędzia (na kwotę 20 tysięcy funtów) jeszcze w tym tygodniu trafią do mieszkańców regionu Iwano-Frankowskiego.

Fundacja Folkowisko otrzymała od władz regionu Tarnopolskiego specjalną nagrodę za ideę Victory Gardens.

Obejrzyjcie materiał filmowy.

Galeria zdjęć.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

3 komentarze

  1. Finowie już złożyli wniosek o przyjęcie do NATO. To samo zaraz zrobi Szwecja. Wolodia wyszedł na idiotę. Finowie też ruskich w balona zrobili w 1940. Podczas gdy ruscy grzezli w śniegu po kolana to Finowie śmigali na nartach i prali ruskie łby. W białych kombinezonach . Dostali po dupie i skończyło się rozejmem. Malutka Finlandia vs ZSRR .

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here