Siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania rzeczywiście zapewniają niezwykłą efektywność pracy. Używa się ich w najbardziej wymagających działach przemysłu i to nawet w przemyśle ciężkim czy wydobywczym. Jednocześnie ich cena jest naprawdę niska, co niewątpliwie obniża koszty pracy. Czas więc dowiedzieć się więcej na temat mechanizmu działania siłownika jednostronnego działania i jego zastosowania.

Siłownik jednostronnego działania – zalety 

Siłownik pneumatyczny jednostronnego działania ma wiele zalet. Jedną z największych jest jego niska cena. Siłownik wykorzystuje sprężone powietrze, które również nie należy do drogich medium, a przy tym jest łatwo dostępne. Warto siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania stosować wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe wykorzystywanie siłowników napędzanych energią elektryczną. Dzięki mocnym uszczelnieniom siłownik jednostronnego działania sprawdzi się w pracy w naprawdę ciężkich warunkach, a przy tym ją przyspieszy. Nie można zapominać, że dzięki niemu można osiągnąć maksymalną powtarzalność, co nie jest możliwe, gdy używa się tylko kapitału opartego na pracy mięśni ludzkich. Jednak nadal na tym zalety się nie kończą, bo takie rozwiązanie niewątpliwie wpisuje się w ekologiczny trend. Co ważne, rzeczywiście ma neutralny wpływ na środowisko, nie generuje zanieczyszczeń, ale też medium jakim jest czyste powietrze jest bezpieczne dla osoby nadzorującej pracę danej maszyny. 

Gdzie można wykorzystać siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania? 

Takie siłowniki można wykorzystać niemal w każdej branży przemysłu. Otóż doskonale sprawdzą się one w przemyśle ciężkim, a także motoryzacyjnym czy górniczym. Siłownik jednostronnego działania jest tani w eksploatacji, ale też w konserwacji. Czasami człowiek nie zdaje sobie sprawy, że nawet na co dzień korzysta z takich siłowników, choćby podczas otwierania drzwi w samochodzie. W narzędziach majsterkowicza także wykorzystuje się takie siłowniki. Kolejnym zastosowaniem są platformy wyładunkowe. Nie można również zapominać, że służby ratunkowe także wykorzystują siłowniki, choćby w przecinakach czy rozwierakach. Kolejnym działem, gdzie się je stosuje jest przemysł spożywczy czy hutniczy. Oczywiście w najbardziej ciężkich warunkach siłownik jednostronnego działania musi posiadać mocne uszczelnienie. Może być ono wykonane z teflonu czy vitonu. Dzięki temu siłowniki jednostronnego działania pracują dobrze nawet w ekstremalnych temperaturach i przyspieszają pracę. 

Siłownik jednostronnego działania ciągnący – jeszcze większa oszczędność 

Choć już wiecie, że medium sprężonego powietrza nie jest kosztowne, to jednak można jeszcze bardziej zaoszczędzić wykorzystując siłownik jednostronnego działania ciągnący. W tym przypadku ruch powrotny jest wykonywany dzięki sprężynie. Tutaj zasada działania jest bardzo prosta. Otóż tłok podczas ruchu ściska sprężynę, zaś energia, która powstaje umożliwia cofnięcie tłoka, gdyż dochodzi do rozprostowania sprężyny. Do wyboru są siłowniki jednostronnego działania, które różnią się pozycją tłoczyska. Można zdecydować się na siłownik jednostronnego działania pchający, który w pozycji wyjściowej ma schowane tłoczysko. Można też wybrać taki, który ma w pozycji wyjściowej wysunięte tłoczysko. W tym akurat rodzaju medium wprowadzane jest od strony przedniej pokrywy. Dzięki temu tłoczysko zostaje wciągnięte do środka cylindra. Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę, że skok silników pchających nie przekracza 100 mm. Dlatego dynamika pracy nie jest bardzo duża, podobnie jak prędkość, a nawet dynamizacja. Ale z drugiej strony i tak można uzyskać naprawdę dobrą efektywność w pracy. Dużą rolę odgrywają też uszczelki amortyzacji siłownika jednostronnego działania, które zapobiegają niekontrolowanemu wypływowi powietrza. Wypływ powietrza z cylindra jest uniemożliwiony zawsze wtedy, gdy do cylindra wchodzi tulejka amortyzacji. 

Szerokie spektrum zastosowania siłowników jednostronnego działania

Siłownik jednostronnego działania wyposażony jest w jedną komorę roboczą. Wykonuje on ruch w jedną stronę, jednak mimo to rzeczywiście sprawdzi się w niemal w każdej branży. Jeśli szukacie siłowników wysokiej jakości, to takie oferuje Pneumatig Siłowniki cechuje najwyższa efektywność, dzięki temu znacząco przyspieszają pracę, ale też pozwalają na redukcję kosztów, co dotyczy zarówno zaworów, jak i rurociągów. Trzeba też stosować najlepszej jakości sprężone powietrze. Na szczęście jego koszt nie jest duży, zaś dostępność już tak. Z tego też powodu warto je stosować.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here