Łóżeczko dziecięce w wieku niemowlęcym będzie dla niego najważniejszym meblem, w którym maluszek będzie spędzać najwięcej czasu. Nie tylko będzie w nim spać, ale także siadać i próbować wstawać. W łóżeczku będzie odkrywać własne rączki i stópki oraz z zaciekawieniem wpatrywać się w poruszające się zawieszki czy kolorową karuzelę. Dlatego ważne jest by wybrać łóżeczko, które stanie się prawdziwym centrum dowodzenia naszego dziecka.

Dlaczego regulacja położenia materaca jest ważna?

Dostępne na rynku łóżeczka dziecięce posiadają, w zależności od modelu, dwa albo trzy poziomy, na których możemy ułożyć materac. Jest to rozwiązanie, które pozwala dobrać odpowiednią wysokość nie tylko ze względu na wygodę, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo dziecka.

Dla dzieci najmłodszych, które nie opanowały jeszcze nauki samodzielnego siadania zalecany jest najwyższy poziom położenia materaca. Dzięki temu w bardzo łatwy i wygodny sposób będziemy mogli brać maluszka na ręce i równie łatwo odkładać do łóżeczka. Dodatkowym ułatwieniem może być jeszcze opuszczany bok łóżeczka, który jest dostępny w wybranych modelach. W tym wieku maluszek większość doby przesypia i nie ma sensu obkładać go zabawkami, których znaczenia i tak jeszcze nie rozumie. Zaczyna za to odkrywać własne rączki, wodzić wzrokiem za rodzicami i zawieszkami nad łóżeczkiem, np. karuzelą z pozytywką. Warto wybierać przedmioty w jasnych naturalnych kolorach, które nie będą drażniły małych oczek.

Średni poziom położenia materaca przewidziany jest dla dzieci, które opanowały już sztukę samodzielnego obracania się na boki i siadania. Dlatego obniżenie wysokości materaca właśnie do tego poziomu daje nam pewność, że siedzące dziecko nie wypadnie z łóżeczka. W tym czasie możemy maluszkowi podać pierwsze zabawki: grzechotki i gryzaki, które będą koić swędzące dziąsełka.  Warto wybrać drewniane zabawki, które są w 100% bezpieczne dla dziecka, a są naturalną alternatywą dla plastikowych. Maluszek bez obaw może wkładać je do buzi, gdyż mają idealnie gładką powierzchnię i krawędzie, wykonane są z naturalnego surowca, a nawet jeżeli jest on malowany to bezpieczną dla dziecka farbą na bazie wody. Siedzące i bawiące się w łóżeczku dziecko jest bezpieczne, a my bez obaw możemy zająć się innymi rzeczami. Tym bardziej, że dziecko też potrzebuje czasu dla siebie, a spędzanie go na samodzielnej zabawie jest właśnie tym. Pamiętajmy, że gdy poczuje się głodne, spragnione, czy znudzone, na pewno nas o tym zaalarmuje.

Ostatni, najniższy poziom wysokości materaca został zaprojektowany z myślą o dzieciach, które zaczynają lub już potrafią samodzielnie wstawać i stać. Dziecko może stać w łóżeczku przytrzymując się jego górnej krawędzi bez obaw, że z niego wypadnie. Wśród dostępnych na rynku modeli łóżeczek dziecięcych są też takie, których górna krawędź wyposażona jest w nakładki pełniące funkcję gryzaków. Jeżeli chcemy zostawić na chwilkę bawiące się dziecko, łóżeczko z obniżonym materacem będzie bezpiecznym do tego miejscem.

Wyjmowane szczebelki czy wymienny bok łóżeczka – co wybrać?

Dla dzieci, które opanowały już naukę samodzielnego siadania, wstawania i zaczęły chodzić warto wybrać łóżeczko dziecięce z wyjmowanymi szczebelkami, albo wymiennym bokiem. Wyjmowane szczebelki łóżeczka (z reguły trzy) tworzą otwór, przez który dziecko może w bezpieczny sposób wchodzić i wychodzić z łóżeczka. Drugim podobnym rozwiązaniem jest dokupienie wymiennego boku do łóżeczka, które posiadamy. Wymianie podlega jeden z dłuższych boków, a jego budowa jest niższa i posiada wgłębienie umożliwiające dziecku samodzielne opuszczanie łóżeczka. Równocześnie bok ten tworzy rodzaj barierki do łóżka, która chroni dziecko przed ewentualnym wypadnięciem z niego w czasie snu. Obydwa rozwiązania są bardzo dobre z tym, że to drugie będzie wygodniejsze dla rosnącego dziecka, które nie będzie musiało się „przeciskać” między szczebelkami.

Łóżeczko dziecięce jest bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym meblem przez pierwszy rok życia dziecka. Wraz z uruchamianiem i usamodzielnianiem się malucha przestanie pełnić funkcję bezpiecznego miejsca do zabawy, a stanie się już tylko miejscem do odpoczynku. Wraz z rozwojem dziecka będziemy wybierać kolejne łóżeczka, które będą dopasowane rozmiarem i rozwiązaniami do wieku i potrzeb dziecka.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here