Władze kilku miast Ukrainy doceniły działania wolontariuszy Fundacji Folkowisko. Za niesienie pomocy humanitarnej otrzymali oni medale.

Fundacja Folkowisko w ciągu dwóch miesięcy trwania wojny w Ukrainie stała się jedną z najważniejszych organizacji humanitarnych w Europie. Pomoc płynąca przez organizację dociera w najbardziej niedostępne miejsca. Fundacja do tej pory wysłała do naszych wschodnich sąsiadów ponad 3000 ton produktów i artykułów. Żywność, odzież, środki higieniczne czy generatory prądotwórcze codziennie dostarczane są do nich wieloma transportami. Fundacja przekazała także 5 karetek dla szpitali w Ukrainie. Codziennie Folkowisko przesyła żywność dla ponad 250 tys. osób, do takich miast jak Kijów, Irpień, Tarnopol czy Zbaraża, a Ambasady Wolności Folkowiska działają w Czernichowie, Lwowie i Charkowie.

Jak podkreślił Radosław Podogrocki, dyrektor Sekretariatu Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów „Folkowisko, które w czasach pokoju zajmowało się szerzeniem kultury polskiego pogranicza, w niespełna miesiąc przeobraziło się w jedną z najbardziej aktywnych organizacji w Europie wysyłających pomoc humanitarną dla Ukrainy”. W piśmie, które przesłał, zaznaczył również, że Stowarzyszenie Folkowisko „jest organizacją cieszącą się pełnym zaufaniem polskiego rządu”.

Starania wolontariuszy Fundacji Folkowisko i Marcina Piotrowskiego docenił także Burmistrz Jaworowa Igor Grabowski. We wtorek (26.04) wręczył im odznakę miasta Jaworów. Wyraził wdzięczność za okazaną pomoc humanitarną.

– Pomagając w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, dajecie nam nie tylko wartości materialne, ale także nadzieję, że razem pokonamy wszelkie trudności – mówił o pomocy udzielanej przez Fundację.

Starania Polaków wyróżniły również władze Charkowa. Wolontariusze otrzymali medale. Wśród nich są te za „Dobroczynność” i „Miłosierdzie” przyznane przez Młodzieżową Radę Obwodu Charkowskiego i organizację pozarządową Kraj. Odznaczenia otrzymano za znaczący wkład w organizację pomocy humanitarnej i wsparcie ludności miasta i obwodu Charkowskiego.

– Nagroda, którą otrzymaliśmy nie ma przynależności osobowej. Należy do każdego z ponad 2000 wolontariuszy z całego świata: Polski, Kanady, USA, Kolumbii,  Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii, którzy od początku wojny są z nami dzień i noc. Grupa szybkiego reagowania, którą udało nam się stworzyć pozwala nam docierać do ludzi, których sytuacja jest najgorsza – Podkreśla Aleksander Sola – wiceprezesa Fundacji Folkowisko, jeden z odznaczonych.

Ponadto medale „Za dobry uczynek” otrzymali: Marcin Piotrowski, Aleksander Sola oraz Maria Neronska, a prezes fundacji – Barbarę Psiuk wyróżniono nagrodą „Za miłosierdzie i troskę”. Uroczystość gratyfikacji odbyły się w środę (27.04) w  Ambasadzie Wolności w Cieszanowie.

– Nie robimy tego dla nagród czy medali. Niemniej jednak jest nam bardzo miło, że ciężka praca, którą wykonujemy dla ludzi, którzy walczą o swoją godność i wolność, została dostrzeżona – podkreśla Barbara Psiuk.

Do Folkowiska napływają także podziękowania. Otrzymano je m.in. z miast partnerskich Fundacji takich jak: Sławsk, Tarnopol czy Rawa Ruska. Za okazane wsparcie dziękują także rzymsko-katolickie parafie w Ukrainie.

AH, elubaczow.com, inf. nadesłana


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

7 komentarze

  1. Czy nie lepiej te pieniądze było przeznaczyć na jedzenie dla ludzi najbardziej dotkniętych wojną. Takie chwalenie się do końca jest niezrozumiałe i byle tylko zabłysnąć w mediach i na zdjęciu. Mógł zrezygnować z oznaczenia i przeznaczyć pieniądze na pomoc. Niech powie główny bohater na zdjęciu ile sam dał z własnej kieszeni na pomoc a nie tylko wszędzie go pełno. Krowa która dużo ryczy mało mleka daje. Kto nam pomoże jeśli znajdziemy się w podobnej sytuacji?

  2. Od dawna wiadomo że pan P. pcha się do wszystkiego aby tylko się pokazać, wylansować, zrobić sobie promocję folkowiska czy swojego stowarzyszenia i tylko tam wszędzie go pełno aby zaistnieć, zrobić szum medialny wokół siebie, coś dziwacznego pkazać, zrobić, na przekór wszystkim choćby LGBT, czy udział w marszach za zabijaniem dzieci nienarodzonych. Kto ma małe rączki do pracy pełno takiego na zdjęciach. Jedni pracują czy pracowali przy magazynach za darmo, bez nawet słowa dziękuję a drugi to zaraz dostaje medal. Coś nic nie chwali się ile dał z własnej kieszeni. Wstyd i hańba. Na początku wojny uciekło wiele osób bogatych, drogimi samochodami, a pomoc naprawdę potrzebującym jest znikoma. Nie jednemu lepiej powodzi się niż Polakom a tutaj też są ludzie biedni, nikt im nie pomoże, bez pracy i żadnego zasiłku.

  3. Ruskie bydło dostaje w tyłek jak cholera. Wielka armia,hahaha! Skompromitował się putler na cały świat, wyszedł na idiotę,bo myślał że w trzy dni sprawę załatwić a tu taki ciul jak słonia nos! Porazka,25 tys żołnierzy zginęło,popadał sprzęt,ogólnie ta niby armia to skład węgla i papy. I co myśli dalej że zajmie Ukrainę ? O,tu się zginą dziób pingwinami jak mawiał Popiołek

  4. Ruska szmata oberwała czerwona farbą i bardzo dobrze. Współcześni barbarzyńcy że współczesnym Attyla pochwalili się kilka starymi czołgami a samoloty nie przeleciały bo niby pogoda zrobiła psikusa. Śmiech na sali. Skład węgla i papy

  5. Przywódcy Zachodu zachowuja sie fatalnie. Zaslaniaja sie interesami i delikatnością Wy po prostu nie macie jaj,zeby to zakonczyc. I nie mówcie o zadnym atomie itp. Bandyci ruscy powinni byc zmiecieni z powierzchni ziemi

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here