W minioną niedzielę (24.04) w Wólce Krowickiej w gminie Lubaczów odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę spalenia wsi i mordu na jej mieszkańcach przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy tablicach pamiątkowych znajdujących się przedsionku kościoła pw. Matki Kościoła. Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel przypomniał zebranym tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w tej miejscowości 78 lat temu. Następnie została odprawiona msza święta pod przewodnictwem ks. Jana Słotwińskiego w intencji pomordowanych.

W uroczystościach udział wzięły liczne delegacje rodzin pomordowanych, sołectwa Wólka Krowicka, Samorządu Gminy Lubaczów, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Lubaczowskiego, Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej II Wojny Światowej Okręgu Lubaczowskiego, Związku Inwalidów Wojennych Oddział w Lubaczowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach, Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Lubaczowie i Jednostki Strzeleckiej 2033 „Strzelec” im. gen. brygady Józefa Kustronia w Lubaczowie.

Coroczne uroczystości w Wólce Krowickiej oraz innych miejscowościach gminy Lubaczów, gdzie znajdują się pamiątkowe tablice i pomniki, przypominają nam o okrucieństwie wojny. Są jednocześnie trwałym świadectwem ofiary z ludzkiego życia, jaką pociąga za sobą konflikt zbrojny, ale również ostrzeżeniem przed powtórzeniem podobnych zdarzeń. Złożone kwiaty i zapalone znicze są symbolem naszej pamięci o przeszłości i ofiarach zbrodni oraz hołdu dla pomordowanych.

elubaczow.com, gminalubaczow.pl

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here