W minioną niedzielę (24.04) zorganizowano obchody 78. rocznicy pacyfikacji wsi Rudka. W uroczystościach wzięli udział m.in. świadkowie tragicznych wydarzeń oraz potomkowie pomordowanych przez UPA.

19 kwietnia 1944 roku banda UPA Iwana Szpontaka dokonała napadu na polską wieś Rudka. W wyniku tragicznych wydarzeń zginęło 65 osób. To wydarzenie jest od lat ściśle związane z Gminą Cieszanów, która każdego roku organizuje obchody upamiętniające tamte tragiczne chwile. W tym roku uroczyste obchody odbyły się w niedzielę 24 kwietnia, a ich organizatorem był Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów – Zdzisław Zadworny, Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowym Lublińcu.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się od celebracji mszy świętej sprawowanej w kościele w Nowym Bruśnie. Po liturgii złożono wieńce i kwiaty na cmentarzu w Nowym Bruśnie. Część właściwa odbyła się na terenie dawnej Rudki, a dokładniej pod pomnikiem, który upamiętnia tamte tragiczne wydarzenia. W tym miejscu, po odśpiewaniu hymnu narodowego, wygłoszono okoliczne przemówienia oraz złożono wieńce i kwiaty. O część artystyczną zadbali uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Lublińcu pod okiem swoich opiekunów.

Honorowy Patronat nad obchodami objął Instytut Pamięci Narodowej – oddział w Rzeszowie. Swoją obecnością uroczystość uświetnili przedstawiciele zarządu powiatu lubaczowskiego, gminy Horyniec-Zdrój i gminy Cieszanów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej – oddział w Rzeszowie – dr hab. Dariusz Iwaneczko, Dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie – Piotr Zubowski, inicjator budowy pomnika upamiętniającego pacyfikację wsi Rudka – Franciszek Ważny, Prezes Związku Kombatantów i byłych więźniów politycznych Rzeczpospolitej Polskiej – koło w Cieszanowie – Tomasz Róg, przedstawiciele Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej z okręgu Roztoczańskiego oraz przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia z Lubaczowa.

Na obchodach tradycyjnie pojawili się także potomkowie pomordowanych czy bezpośredni uczestnicy tamtych wydarzeń.

Galeria zdjęć, fot. CKiS w Cieszanowie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here