Prof. Andrzej Olejko opowie o polskiej historii lotnictwa. W piątek 29 kwietnia, o godz. 17:00 w czytelni gmachu głównego Muzeum Kresów w Lubaczowie wygłosi wykład „90 lat temu… Żwirko i Wigura, latające legendy Skrzydlatej Polski”.

W czasie prelekcji prof. Andrzej Olejko – historyk wojskowości, wykładowca PWSTE w Jarosławiu, opowie m.in. o trzecich zawodach z serii Challenge International de Tourisme, czyli Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych. Odbyły się one 12–28 sierpnia 1932 r. w Berlinie. Zwyciężyła w nich polska załoga Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury na samolocie polskiej konstrukcji RWD-6. Był to pierwszy znaczący międzynarodowy sukces polskiego lotnictwa sportowego. Doprowadził on do zorganizowania kolejnych zawodów w Warszawie i – przede wszystkim – rozwoju polskiej myśli technicznej i dalszych prac nad ulepszaniem konstrukcji polskich samolotów. Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura nie nacieszyli się długo swoim sukcesem. Zginęli w katastrofie lotniczej w Cierlicku koło Cieszyna w niespełna miesiąc po zwycięstwie.

– W trakcie wykładu prof. Andrzej Olejko zabierze nas w podróż w czasie, do lat 30. XX w. Z pewnością podzieli się z nami także licznymi wątkami lotniczymi z historii ziemi lubaczowskiej – zachęcają do udziału w wykładzie organizatorzy.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here