Dwie lipy szerokolistne przy kapliczce w Rudce, klon jawor, dąb szypułkowy oraz dwa okazy wiązu polnego w uroczysku Żary, będącym miejscem po nieistniejącej wsi, otrzymały miano pomników przyrody.

Drzewa rosnące w lasach zarządzanych przez Nadleśnictwo Narol objęte zostały pomnikową ochroną na mocy uchwały Rady Miasta i Gminy Cieszanów. To efekt wniosku złożonego przez miejscowych leśników.

– Do zgłoszenia wniosku skłoniły nas nie tylko ponadprzeciętne wymiary, ale przede wszystkim ich sędziwy wiek i dobry przy tym stan zdrowotny, jak również aspekty kulturowo-historyczne, bowiem drzewa te były świadkami wielu wydarzeń od XIX wieku po nasze czas, są zatem również pomnikami dziejów tej okolicy – mówi Hubert Balicki, Nadleśniczy Nadleśnictwa Narol.

Dwie lipy drobnolistne z Rudki posadzono w XIX wieku, by chroniły kaplicę postawioną jako wotum za ocalenie wsi w czasach najazdów Tatarów i kozaków Chmielnickiego. Dwa wiązy polne o obwodach 386 i 416 cm rosną w uroczysku Żary – na terenie również nieistniejącej już wsi, wysiedlonej w ramach operacji „Wisła”. Prawdopodobnie stanowiły osłonę ludzkich domostw, podobnie jak jawor (130 lat, obwód 302 cm) i dąb (170 lat, obwód pnia 502 cm), które także dołączyły do grona drzew pomnikowych.

Galeria zdjęć, fot. Marceli Kot, Nadleśnictwo Narol.

AH, elubaczow.com, lasy.gov.pl

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here