Pomoc dla szpitala w Jaworowie

9

Od początku wojny w Ukrainie, wolontariusze ze Stowarzyszenia i Fundacji Folkowisko śpieszą z pomocą uchodźcom przyjeżdżającym do naszego kraju, ale wpierają także społeczność za naszą wschodnią granicą. W ostatnim czasie pomoc trafiła m.in. do szpitala w Jaworowie.

Pierwsza pomoc do szpitala w Jaworowie dotarła zaraz po rosyjskim ostrzale rakietowym w obiekty wojskowe zlokalizowane w pobliżu tej miejscowości. Do placówki skierowano trzy karetki, które od tamtego czasu służą naszym przyjaciołom z Ukrainy. Wtedy właśnie wolontariusze Folkowiska poznali opłakany stan tamtejszego szpitala. Sprzęt pamiętający lata 70-te ubiegłego wieku oraz standardy lecznicy pozostawiały wiele do życzenia.

Uznaliśmy, że nie możemy pozostawić tej sytuacji samej sobie, zaangażowaliśmy własne środki i wystosowaliśmy apel, na który odpowiedział prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. Uruchomił on zbiórkę, dzięki której udało się zebrać blisko 200 tys. złotych na sprzęt medyczny dla Jaworowa. My też ruszyliśmy do działania. Fundacja Folkowisko wraz z doktorem Dariuszem Luboniem z Katowic przekazała dodatkowo ramię typu C-RTG, które na miejscu służyć ma do śródoperacyjnego monitorowania stanu pacjenta. Pomoc okazał też burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny przekazując środki medyczne potrzebne szpitalowi – informuje Aleksander Sola z Fundacji Folkowisko.

Niestety, szpitali które potrzebują wsparcia jest na Ukrainie znacznie więcej, a Jaworów jest tylko pierwszym z brzegu przykładem. Folkowisko ustanowiło już zresztą kolejny cel wsparcia dla tej lecznicy. Chodzi o zebranie środków, dzięki którym w placówce mogłaby pojawić się winda.

Codziennie lekarze i pielęgniarki pracujący w tej placówce na własnych rękach przenoszą chorych i rannych, po wąskich schodach prowadzących na drugie piętro. Ich codzienny trud jest ogromny, jeśli możemy im choć trochę ułatwić pracę, to dlaczego mielibyśmy tego nie zrobić. Koszt windy to 100 tys. zł – informuje Fundacja Folkowisko.

W koordynowaną przez Fundację Folkowisko zbiórkę zaangażowali się burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny i prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. Pomóc może jednak każdy wpłacając darowizny na cele statutowe Folkowiska.

Dane do darowizny:
Nazwa: Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza „Folkowisko”
Adres: Gorajec 14, 37-611 Cieszanów
Nr konta:  29 1140 1081 0000 2604 2400 1001
BIC: BREXPLPW
Tytuł przelewu: Darowizna na cele statutowe – UKRAINA

Pomagając Jaworowi Folkowisko nie zapomina o innych szpitalach w głębi Ukrainy. Ogromne potrzeby są choćby szpitala wojewódzkiego w Tarnopolu. To tam każdego dnia trafiają osoby ranne w wyniku wojny oraz tysiące uchodźców ze wschodniej części Ukrainy.

W trakcie pandemii konieczna była dodatkowa dezynfekcja pomieszczeń szpitalnych. Jednym z popularniejszych środków do tego celu są produkty firmy Voigt.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

9 komentarze

  1. taka potęga, że ich żołnierze zjadaja ukraińskie psy, a jak polegną to nikt nawet nie zbiera ich scierwa.
    W Kaliningradzie Państwo rozdaje ziemię, żeby potężni Rosjanie mogli sadzić ziemniaki bo nie mają co jeść.
    Prawdziwa potęga buhaha.

  2. Czyli jak po imieniu nazwali to Amerykanie i Węgrzy: korupcja! WSZECHOBECNA KORUPCJA TRAWIŁA I TRAWI UKRAINĘ. Bo gdzież pieniądze na służbę zdrowia, na armię? Oligarchowie za bytności każdego prezydenta mieli i mają się dobrze.Zwykli, szarzy i naiwni Ukraincy płacą wysoką cenę za bycie mieszkańcem Ukrainy..Ukrainie zostało żebranie na prawo i lewo co nawet im się udaje.

  3. To co wyrabiają ruscy to się w pale nie mieści. Oni nigdy się nie zmienią. Nigdy nie byli europejczykami tylko pokoleniem Mongołów którzy za nic mają jakiekolwiek konwencje ,prawa i życie ludzkie. Mordować cywilów ze związanymi rękami to nic innego jak ludobójstwo takie jak w Katyniu. Ten bandzior z Kremla odpowie za to. Najlepiej na Majdanie w Kijowie na szubienicy

    • Nie sądzę, żeby ktoś skazał Putina za zbrodnie. Nie znajdzie się ani jeden odważny kraj, poza Polską oczywiście. Wielkie mocarstwa jak Francja Niemcy czy Anglia dogadają się i przymkną oko, byle tylko mieli gaz. Nie znam się na polityce, ale to jeden wielki biznes i układ. Historia już nie jeden raz pokazała jak się ustala granice.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here