Dla miłośników mieszanki ostrych i łagodnych smaków, ale także dla fanów kolorowych potraw szef kuchni Kresowej Osady przygotował specjalną kartę menu. W najbliższą niedzielę (3.04) królować w niej będą dania kuchni hinduskiej.

Andrzej Węgierak – szef kuchni na przystawkę proponuje Indyjskie Samosy, czyli smażone pierożki z kurczakiem i zielonym groszkiem. Na danie główne zachęca, by zamówić obowiązkową pozycję w menu indyjskich restauracji – Tikka Masala. Na deser zaś oferuje koktajl z miąższu mango, jogurtu, wody, syropu klonowego, miodu, cukru i kardamonu – Mango Lassi.

Ponadto Andrzej Węgierak w swojej kuchni tworzy potrawy z Roztocza. W restauracji dostępna więc będzie nowa potrawa – Golonka Roztoczańska, która pieczona jest w piwie, miodzie i warzywach. W niedzielę kupić ją będzie można w wyjątkowej cenie – 38 zł/sztukę (ok. 0,5 kg). Dodatkowo goście restauracji liczyć będą mogli na 20% rabat na sernik i szarlotkę. Dostępne będzie również zimowe menu.

Ze względu na spore zainteresowanie radzimy jeszcze przed weekendem zarezerwować stolik dzwoniąc na nr tel. 500 738 500.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here