Lubaczowskie szkoły średnie nawiązały współpracę z Instytutem Polskim w Rzymie i Szkołą Polską w Rzymie. Przeprowadzone działania mają wesprzeć uczniów placówek, którzy pochodzą z Ukrainy.

Od 2014 r. naukę w Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół w Lubaczowie pobiera młodzież z Ukrainy posiadająca polskie korzenie. Od tego momentu edukację ukończyło ponad 150 uczniów. Obecnie na lekcje do obu placówek uczęszcza 28 uczniów. Sytuacja związana z wojną sprawiła, że zostali oni oddzieleni od swoich rodziców, którzy zostali na Ukrainie. Nagle, z dnia na dzień, musieli stać się dorosłymi ludźmi. Zostali sami, pozbawieni oparcia, środków do życia, udręczeni niepokojem o los bliskich i Ojczyzny.

Dyrektorzy szkół dostrzegając sytuację, w której znaleźli się uczniowie, nawiązali współpracę z Instytutem Polskim w Rzymie i Szkołą Polską w Rzymie.

– W ramach tego działania planowane są wspólne przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym i kulturalnym oraz zorganizowano zbiórkę pieniędzy wśród Polaków mieszkających we Włoszech, która w całości ma być przeznaczona na wsparcie uczniów z Ukrainy, na opłacenie kosztów utrzymania, wyżywienie, zakup pomocy szkolnych, kosmetyków itp. – wyjaśniają.

Ponadto planowane jest uruchomienie zbiórki publicznej na terenie Polski na jednym z portali zbiórkowych.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here