Jak dobrać podłoże do akwarium

0

Tak jak budujemy dom od podstaw, tak w akwarium zaczynamy od ułożenia dna. Podłoże akwariowe nie tylko upiększa samo akwarium, ale także powinno dobrze służyć naszym roślinom akwariowym. Dawniej wybór był prosty – akwaryści stosowali tzw. żwirek, który dobierali jedynie według gradacji. Dziś poszliśmy dalej i mamy do wyboru trzy podstawowe podłoża. Jest to wspomniany wcześniej piasek kwarcowy, podłoże z wypalonej gliny bez substancji odżywczych i wreszcie podłoże z wysuszonej gliny, ale z substancjami odżywczymi. Teraz pokrótce wyjaśnimy, do czego służy każde z podłoży akwariowych.

Piasek krzemionkowy

Jeżeli na dnie akwarium zastosujemy piasek krzemionkowy, nie możemy oczekiwać, że posadzone rośliny będą się dobrze rozwijać. Na pewno mogą rosnąć w piasku, ale ich objętość i wygląd nigdy nie będą odpowiedniej jakości, ponieważ wiemy, że rośliny pobierają składniki odżywcze poprzez swój system korzeniowy. Z pewnością taki piasek pomoże nam umocować rośliny w akwarium, ale nie możemy oczekiwać od niego zbyt wiele. Stosując piasek na dnie akwarium musimy wziąć pod uwagę, że rośliny należy codziennie nawozić płynnym nawozem. 

Podłoża z palonej gliny bez substancji odżywczych

Jak sama nazwa wskazuje, jest to glina, która została wypalona. Jeżeli Twoim celem jest uprawa roślin , to oczywiste jest, że takie rośliny z pewnościa będą się lepiej rozwijać w glinie. Powodem wypalania gliny jest nadanie jej określonej konsystencji, co zapobiega zanieczyszczeniu wody i kruszeniu się. Wielką zaletą takiego podłoża w akwarium jest jego porowatość, która umożliwia osiedlanie się w nim tzw. pożytecznych bakterii. Wspomagają one naturalną biofiltrację akwarium. Kolejną wielką zaletą jest fakt, że takie podłoże może wiązać ze sobą stosowane nawozy i dzięki temu lepiej docierać do systemu korzeniowego roślin w akwarium.

Jeśli chodzi o wygląd akwarium, podłoża gliniane mają naturalny wygląd, ale trudno jest stworzyć nierówny teren w akwarium.

Wysuszone podłoża gliniaste

Substraty te są suszone i sprzedawane w postaci małych kulek. Powstają one z żyznej gleby. Jest to w zasadzie kompost, który jak wiemy zawiera wiele składników odżywczych. Ponownie, dzięki suszeniu, nie będzie zanieczyszczać naszej wody i będzie zwarty. Podłoża mają również tę zaletę, że zmiękczają wodę i obniżają jej pH. Musimy jednak wspomnieć również o wadach. Ponieważ podłoże składa się z żyznej gliny, zawiera ono resztki organiczne (humus), a to uwalnia substancje azotowe, które są niepożądane w akwarium. Rośliny można zasadzić od razu, ale ryby można wprowadzić dopiero po trzech tygodniach.

Na koniec musimy wspomnieć, że istnieją tzw. podłoża aktywne, które umieszczane są na dnie akwarium i służą nam do stopniowego uwalniania nawozów. Na podłoże aktywne możemy jeszcze zastosować piasek krzemionkowy lub wspomnianą wcześniej wypaloną glinę.

Podsumowując, dobrej jakości podłoże pomoże nam udoskonalić wygląd naszego akwarium. Istotne jest, aby utrzymać ją w czystości i bogatą w składniki odżywcze. To da nam krystalicznie czystą wodę i bujny wzrost roślin.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here