W najbliższą niedzielę do stałego menu restauracji Kresowej Osady w Baszni Dolnej tradycyjnie dodana zostanie specjalna karta. Tym razem obejmować ona będzie dania kuchni francuskiej, na której wzorują się niemal wszystkie kuchnie europejskie, bo uważana jest za niedościgniony kulinarny ideał. 

Francuzi traktują swoje potrawy i produkty jako część światowego dziedzictwa. Obok kuchni hiszpańskiej i greckiej kuchnia francuska stanowi sztukę kulinarną regionu śródziemnomorskiego. Wyróżnia się ona lekkimi daniami z warzyw, owoców morza, ryb i  serów. Popularne są też wina. Lekkie, wysublimowane i fantazyjne dania tego państwa pojawią się w Kresowej Osadzie. Zamówić będzie można zapiekaną zupę cebulową z chipsem z parmezanu i grzanki czosnkowej, mule w białym winie z czosnkiem przygotowane w bulionie warzywnym oraz ośmiorniczki w pomidorach i papryce z dodatkiem białego wina. Jak wiadomo Francuzi lubią słodycze, a każdy posiłek kończy się deserem, dlatego szef kuchni Kresowej Osady na koniec proponuje płonące naleśniki suzette z pomarańczą flambirowane koniakową brandy.

Ponadto w niedzielę na gości restauracji czekać będzie kolejna niespodzianka – 21% rabat na Gorącą Patelnię z młodymi warzywami, kurczakiem, krewetką w sosie słodko-pikantnym.

W niedzielę restauracja czynna będzie w godz. 12:00 – 19:00. Ze względu na duże zainteresowanie radzimy jeszcze przed weekendem zarezerwować stolik. W tej sprawie kontaktować się można z menadżerem restauracji pod numerem telefonu: 500 738 500.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here