Recepta online – co warto wiedzieć na jej temat?

0

Tradycyjne recepty nie tak dawno temu zostały zastąpione przez ich elektroniczną formę, która dla wielu osób stanowi duże ułatwienie. Dowiedz się, w jaki sposób możesz ją uzyskać oraz na jakich zasadach funkcjonuje recepta online.

Czym jest recepta online (e-recepta)?

Już od pewnego czasu, lekarz na wizycie odbywającej się w formie teleporady lub konsultacji przez internet, może zlecić potrzebne leki wystawiając e-receptę. W przeciwieństwie do jej klasycznej formy, nie otrzymasz już wydruku, a jedynie kod, który należy podać farmaceucie, realizując receptę w dowolnej aptece. Receptę online można również znaleźć na swoim internetowym koncie pacjenta, co jest niezwykle wygodne. 

Receptę można bez problemu uzyskać podczas konsultacji online z przychodnią lekarską, która dostępna jest dla pacjentów przez 7 dni w tygodniu. Konsultacja lekarska odbywa się w wyjątkowo komfortowy sposób – aby uzyskać poradę specjalisty, nie musisz stać w długich kolejkach w przychodni ani narażać się na pogorszenie samopoczucia, jeżeli jesteś chory. Ponadto, przepisane leki możesz zrealizować w dowolnym momencie, gdyż masz na to 30 dni (w niektórych przypadkach okres ten może wynosić nawet 1 rok).

Zanim recepta online zostanie przez lekarza wystawiona, poddaje on zdrowie pacjenta dokładnej ocenie. Dokonuje tego za pomocą szczegółowego wywiadu medycznego bądź formularza medycznego, w którym wystarczy szczerze opisać, co nam dolega. W przypadku dodatkowych pytań, specjalista może potrzebować dodatkowych informacji od pacjenta i jeżeli zajdzie taka potrzeba, przepisze dany lek, wystawiając imienną receptę online. 

Gdzie można uzyskać receptę online?

Wystawienie e-recepty online jest możliwe po konsultacji medycznej online z lekarzem. Procedura, choć bardziej nowoczesna, opiera się na podobnych zasadach, jak w przypadku recept papierowych – nie kupuje się ich ani nie zamawia, można otrzymać je wyłącznie w chwili, gdy po przeprowadzeniu wywiadu przez specjalistę uzna on, że dane leki są w przypadku danego pacjenta wskazane. Przed wystawieniem e-recepty będzie on potrzebował wszystkich niezbędnych danych pacjenta, takich jak imię, nazwisko oraz numer PESEL.

Elektroniczne recepty wystawiają popularne wśród wielu pacjentów przychodnie online (jak na przykład Dimedic: https://dimedic.eu/pl). Warto wiedzieć, że wystawianie recept nie odbywa się na żądanie pacjenta – lekarz może odmówić przepisania leku, jeżeli ma co do tego jakiekolwiek wątpliwości bądź widzi przeciwwskazania. Wbrew przekonaniom niektórych osób, formularze medyczne są wnikliwie analizowane przez lekarzy, dlatego też sami nie musimy obawiać się o to, że przepisane leki mogą być nieodpowiednio dobrane do naszych dolegliwości. 

Korzystając z przychodni online można mieć pewność, że bezpieczne będzie nie tylko nasze zdrowie, ale i dane – tego rodzaju portale podlegają szczególnej ochronie, ze względu na wrażliwe dane, które udostępniane są specjalistom w formie formularza. Wirtualna konsultacja ma jednak mnóstwo zalet: z pewnością jest to możliwość szybkiego kontaktu z wybranym specjalistą bez wychodzenia z domu oraz konieczności oczekiwania co najmniej kilku dni na wizytę, co jest bardzo istotne zwłaszcza w nagłych przypadkach.

Jest to również forma, dzięki której można bez skrępowania przedstawić nawet wstydliwe dolegliwości, z którymi często zwlekamy zbyt długo ze względu na naszą nieśmiałość. Podczas wizyty online nie musimy obawiać się o poczucie wstydu, gdyż nie mamy z lekarzem bezpośredniego kontaktu. Najważniejszą kwestią jest e-recepta, którą w razie konieczności uzyskamy natychmiast, dzięki czemu od ręki możemy zrealizować ją w każdej aptece samodzielnie lub też poprosić o wykupienie leków zaufaną osobę.

Czy można przedłużyć receptę online podczas konsultacji z lekarzem przez internet?

Elektroniczna recepta może zostać przedłużona, jeżeli lekarz uzna, że przyjmowanie danych leków wciąż jest konieczne. Sytuacje te obejmują najczęściej pacjentów, którzy cierpią na choroby przewlekłe oraz pojawiają się okresowo, jak alergia. W ten sposób otrzymasz ilość leku potrzebną do kontynuowania kuracji, bez konieczności wychodzenia z domu i tracenia cennego czasu. Warto jednak wiedzieć, że niekiedy lekarz może poprosić pacjenta o dodatkowe przesłanie wyników ostatnich badań, aby upewnić się, że przepisywane do tej pory leki wciąż będą skuteczne i niezbędne. 

Czy leki na receptę można zakupić online?

Recepta online umożliwia wyłącznie zamówienie leków do wybranej apteki – w naszym kraju nie ma możliwości, aby zamawiać lekarstwa przez internet, a następnie odbierać je za pośrednictwem kuriera bądź poczty. Jest możliwość zamówienia leków i zrealizowania recepty online w wybranej aptece jest wygodną opcją, zwłaszcza wtedy, gdy leki przepisane na receptę są trudno dostępne. Dzięki temu nie musisz jeździć od jednego punktu do drugiego w poszukiwaniu leków – zamawiając je do apteki, często już na drugi dzień można się zgłosić po ich odbiór. Dostarczenie leków na receptę do domu jest możliwe wyłącznie w przypadku pacjentów, którzy nie mają możliwości samodzielnego poruszania się.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here