We wtorek (15.03) odbyły się uroczystości upamiętniające kolejną rocznicę wymarszu I oddz. Galicji Wschodniej na pomoc Powstaniu Styczniowemu pod dowództwem pułkownika Leona Czechowskiego.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Cewkowie, którą prowadził ksiądz Grzegorz Stankiewicz wraz z ks. Mariuszem Pastuszakiem z Katolickiego Radia Zamość. Wzięli w niej udział kombatanci, harcerze, uczniowie, przedstawiciele gminy, pracownicy Nadleśnictwa Oleszyce oraz pozostali wierni. Podczas nabożeństwa głos zabrał również Nadleśniczy Stanisław Zagrobelny, przybliżając zgromadzonym znaczenie Powstania Styczniowego w dalszych losach Polski.

Po mszy świętej udano się pod pomnik w leśnictwie Czerniakowa Buda, który postawiony został w 150-tą rocznicę wymarszu z oleszyckich lasów pierwszego w pełni uzbrojonego oddziału ochotkików pod dowództwem pułkownika Leona Czechowskiego. Zapalono tu znicze i złożono kwiaty. Była to doskonała lekcja historii i patriotyzmu, tak ważna w obecnym czasie, gdzie wolność jest na wagę złota.

Galeria zdjęć, fot. Nadleśnictwo Oleszyce.

elubaczow.com, Nadleśnictwo Oleszyce

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here