Przedsiębiorcy, którzy wspierają ofiary działań wojennych współpracując z samorządami i organizacjami nie zapłacą VAT od darowanych towarów i usług. Zerową stawkę wprowadzono Rozporządzeniem Ministra Finansów.

Przedsiębiorcy, zgodnie z ustawą o VAT, od przekazywanych bezpłatnie towarów lub usług muszą zapłacić podatek od darowizn. Z niedawno opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia wynika, że od 24 lutego wprowadzono 0% VAT dla wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą się okazać niezbędne do wsparcia pokrzywdzonych na skutek działań wojennych prowadzonych w Ukrainie. Na razie zerowa stawka VAT będzie obowiązywała do 30 czerwca 2022 r.

– W związku z wojną w Ukrainie wiele podmiotów gospodarczych angażuje się w przekazywanie darowizn towarów lub oferowanie nieodpłatnych usług w celu pomocy ofiarom tego konfliktu. Konieczne stało się wprowadzenie nadzwyczajnych rozwiązań podatkowych wspierających te działania również w obszarze podatku VAT. Rozporządzenie dotyczące stawki 0 % VAT w przypadku pomocy materialnej, to ukłon w stronę tych obywateli naszego kraju, którzy nie są obojętni na potrzeby osób dotkniętych działaniami wojennymi w Ukrainie. To również sygnał z naszej strony, że wspieranie potrzebujących ma zawsze sens. To cegiełka, którą dokładamy w tych trudnych czasach, aby pokazać, że doceniamy każdą formę niesienia pomocy. – czytamy na stronie gov.pl

Jednak ze stawki 0% VAT skorzystać mogą podmioty pełniące funkcję kluczowych koordynatorów i pośredników przy udzielanej pomocy. Wprowadzone zmiany podatkowe mają zastosowanie jedynie do dostaw lub świadczeń realizowanych na rzecz Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, podmioty lecznicze w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej i jednostki samorządu terytorialnego. Oznacza to, że niezbędnym warunkiem do zastosowania zerowej stawki VAT jest zawarcie umowy pomiędzy przedsiębiorcą, a jednym ze wskazanych wyżej podmiotów. Wynikać z niej powinno, że podarowane towary lub usługi będą przeznaczone na cele związane z pomocą osobom poszkodowanym w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here