Kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji i grup nieformalnych z Polski i Ukrainy zaapelowało o równe traktowanie wszystkich osób uciekających przed wojną na Ukrainie. Nie możemy pozwolić na segregację ludzi, czy też ich piętnowanie z uwagi na ich kolor skóry, narodowość czy religię.

Od najazdu Rosji na Ukrainę przybywają do Polski osoby uciekające przed atakami rosyjskich wojsk. Wśród nich są zarówno obywatele i obywatelki Ukrainy, jak również osoby pochodzące z innych państw, które w Ukrainie znalazły swój dom. Pamiętajmy, że wszyscy oni uciekają przed tym samym wrogiem i są w takiej samej sytuacji.

Wszyscy oni muszą zostać wpuszczeni do Polski i traktowani na takich samych zasadach. Stąd, zarówno działania na samej granicy, jak i planowane przez polski rząd przepisy, muszą objąć w takim samym stopniu pomocą i ochroną wszystkich uciekających.

W tej dramatycznej  sytuacji wojny za naszymi granicami, nie możemy dać się podzielić. I sami jako państwo i społeczeństwo nie możemy dzielić innych.

Dlatego, wspierając głos naszych kolegów i koleżanek Ukraińców i Ukrainek, apelujemy do polskiego rządu o zapewnienie procedur, które przeciwdziałać będą dyskryminacji na granicach i segregacji ludzi z uwagi na ich kolor skóry, narodowość czy religię. Apelujemy o wprowadzenie regulacji prawnych, które zaoferują taką samą pomoc dla wszystkich uchodźców i uchodźczyń z terenu Ukrainy.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

10 komentarze

  1. Do kogo ten głupkowaty apel? Do ludzi, którzy bezinteresownie pomagają? Autorzy tego „apelu” naczytali się ruskich fejkniusów? To obraza dla tysięcy wolontariuszy, również dla tych, którzy przyjmują uchodźców pod swój dach. Czy podobne „zalecenia” ogłosi jeszcze jakiś mędrzec, marnujący nasze pieniądze w Brukseli?

        • Może i choroba objawiająca się zanikiem komórek mózgowych, ale nie agresją wobec innych tylko dlatego, że są inni. To nie chorzy na lewactwo atakowali kogoś tam w Przemyślu. A co dzisiejsze lewactwo ma wspólnego z Jaruzelskim? To nie lewactwo, jak Jaruzelski w PRL, odbiera ludziom wolność słowa na Białorusi, w Rosji czy na Węgrzech. To nie lewactwo bierze przykład z tamtych krajów i chce w Polsce skasować czy podporządkować sobie nieprzychylną telewizję (o ważniejszych instytucjach nie wspominając). To nie lewactwo w swoich mediach stosuje taki sam przekaz na temat opozycji jak w latach 80-tych telewizja Jaruzelskiego. Pozdrawiam i życzę w tym świątecznym czasie, abyście postarali się trochę zrozumieć tych myślących inaczej niż Wy, bo oni też mają rację. Każdy ma w jakimś stopniu rację.

  2. A można segregować ze względu na płeć i wiek np. wpuszczać najpierw kobiety z dziećmi, starców, niepełnosprawnych a później zdrowych, młodych mężczyzn. Nie nasza wina że kobiety dzieci, starcy i inwalidzi są w większości bialymi chrześcijanami.

  3. Zgadzam się z wami wszystkimi. Każdemu przyznaje rację. Niech to towarzystwo zamiast apelować przyjedzie na granicę i się zastanowić, czy młody student może wejść przed kobieta, która stoi z 2 tygodniowym dzieckiem. Uważam, że jemu nic się nie stanie, dziecku owszem. Mój apel do tych szanownych z fundacji przyjedźcie na granicę, same zobaczycie.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here