Jak wybrać hokery do kuchni?

0

Kuchnie otwarte na salon nie tracą na popularności. Częstym rozwiązaniem, stosowanym szczególnie w niewielkich pomieszczeniach, jest oddzielenie części kuchennej od salonu wyspą lub półwyspem. Blat jest wtedy wyższy niż standardowy stół, stawia się więc przy nim podwyższone stołki zwane hokerami.

Obecnie w sprzedaży mamy ogromny wybór hokerów, o najróżniejszych kolorach i kształtach. Rozmaite modele, doskonale sprawdzające się jako funkcjonalne ozdoby w nowoczesnej, designerskiej kuchni dostępne są w sklepach stacjonarnych i internetowych, np. tutaj: https://halomeble.pl/258-krzesla-barowe-i-hokery.

Bez problemu można dobrać stołek do stylu kuchni. Niektóre są proste, wyglądają jak nieco wyższe taborety. Są też takie, które mają wygodne oparcie, miękkie siedzisko i podłokietniki. Co należy wziąć pod uwagę kupując hokery?

Dopasuj hoker do wysokości blatu

Aby uzyskać odpowiedni komfort siedzenia, trzeba pamiętać o zasadzie zachowania  20-30 centymetrów odległości pomiędzy blatem a siedziskiem. Mamy wówczas zagwarantowaną odpowiednią postawę i wygodę. Standardowe hokery mają wysokość 70-80 cm, odpowiednie są zatem do blatów mierzących 100-110 cm.

Zwykłe krzesło ma siedzisko w odległości około 45 cm od podłogi. Hoker jest więc zwykle prawie o połowę wyższy. Spotyka się również hokery 60-centymetrowe, dopasowane do niskich barów, blatów położonych na poziomie kuchennych szafek. Jeżeli zaś potrzebujemy uniwersalnego siedziska, wybierzmy hoker z regulowaną wysokością.

Wybierz hokery w odpowiednim stylu

Do niedawna hokery można było spotkać w lokalach gastronomicznych. Obecnie stanowią wyposażenie wielu kuchni i jadalni. Najczęściej spotyka się je w nowoczesnych wnętrzach.

W małych, minimalistycznych kuchniach ze względu na niewielki metraż, stosuje się zwykle proste hokery bez oparcia, które można schować pod blatem. Popularne są czarne stołki z metalu w fabrycznym stylu, doskonale podkreślające charakter industrialnego wnętrza, a także skandynawskie, drewniane z białymi akcentami.

Coraz częściej jednak wysokie krzesła zdobią jadalnie klasyczne, a także w stylu glamour. Takie hokery zajmują więcej miejsca, stoją często na czterech, szeroko rozstawionych nogach. Mają miękkie, tapicerowane siedziska i oparcia, wyposażone są też często w podłokietniki. Hoker w wersji glamour może mieć złocony stelaż, wyszukany kształt, pikowane oparcie, błyszczące obicie.

Dobierz hokery tak, by nie przytłoczyć wnętrza

Oprócz stylistyki, ważne jest również dopasowanie stołków do wielkości pomieszczenia. Hokery są wysokie, więc jeśli do małej kuchni wstawimy duże, szerokie siedziska z oparciami, to nie tylko zajmiemy zbyt dużo cennego miejsca, lecz przytłoczymy pomieszczenie. Masywne krzesła w stylu glamour będą pięknie się prezentować w obszernej jadalni. Jeśli hokery są w mocnych barwach, reszta wyposażenia musi być bardziej stonowana. Mniejsze wnętrze można wyposażyć w poręczne stołki, lecz jeśli zależy nam na wygodniejszych siedziskach, lepiej sprawdzą się wygodne hokery obrotowe, z miękkim obiciem i oparciem.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here