Chinkali, placek chaczapuri i czachochbili znajdą się w tę niedzielę (27.02) w menu restauracji Kresowej Osady w Baszni Dolnej. Szef kuchni Andrzej Węgierak z okazji ostatków przygotował także słodkie specjały.

Potrawy gruzińskie są proste, ale zróżnicowane, lekkie i zarazem sycące. Nic więc dziwnego, że kuchnia zajmuje ważne miejsce w kulturze i sercach Gruzinów. To nie tylko jedzenie, ale także kultura ucztowania oraz biesiady wypełnione smacznymi potrawami i licznymi, długimi toastami. Warto więc wybrać się do Kresowej Osady, gdzie w niedzielę na stołach królować będą przysmaki tego regionu. W dodatkowej karcie menu znajdą się: chaczapuri, czachochbili i chinkali.

Z związku z tym, że mamy ostatki szef kuchni przygotował także słodkie specjały. W niedzielę w karcie znajdziecie brownie z połówką karmelizowanej gruszki podaną na gorących malinach, koszyczek churros z gorącym sosem z mlecznej czekolady oraz pączki z autorskim nadzieniem szefa kuchni. 

W sobotę i niedzielę w restauracji w godz. 12:00 – 20:00 dostępne będą także uznane w regonie dania z zimowego menu.

Ze względu na duże zainteresowanie radzimy jeszcze przed weekendem zarezerwować stolik. W tej sprawie kontaktować się można z menadżerem restauracji pod numerem telefonu: 500 738 500.

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here