Fot. Marceli Kot, Nadleśnictwo Narol, archiwum.

Mija 80 lat od przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W związku z tym w Narolu, 14 lutego o godz. 11:00 na Rynku oddany zostanie hołd bohaterom, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny.

14 lutego 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego przemianowano działający od 1939 roku Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Liczyła ona wówczas ok. 390 tys. żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów. Armia Krajowa działała najdłużej i stosowała najbardziej zróżnicowane formy walki. O wyjątkowości polskiej konspiracji dowodzi również heroizm i wola walki żołnierzy AK, niejednokrotnie oddających życie w imię wolnej Polski.

W Narolu odbędzie się upamiętnienie przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Przy Pomniku Niepodległości odśpiewany zostanie Hymn Narodowy i Modlitwa Armii Krajowej. Zmówiona będzie modlitwa w intencji Ojczyzny i poległych oraz ruszą wystąpienia historyczne. Odbędzie się również złożenie  kwiatów i zapalenie zniczy.

W związku z sytuacją epidemiczną organizatorzy proszą uczestników o zastosowanie się do aktualnie obowiązujących obostrzeń sanitarnych.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here