Szef kuchni Kresowej Osady w Baszni Dolnej Andrzej Węgierak znowu przygotował specjalne menu. W najbliższy weekend w Kulinarnej Karcie Walentynkowej znalazły się wykwintne dania nie tylko dla zakochanych par.

Wspólny posiłek zbliża, pobudza namiętność i rozpala zmysły, szczególnie jeśli na stole pojawiają się afrodyzjaki. Te najskuteczniejsze nie znajdują się w pigułkach, ale właśnie w kuchni. Wiedząc to szef kuchni Kresowej Osady na najbliższy weekend do menu dodaje specjalną kartę, w której znajdą się esencjonalny kociołek, krem z batatów, krewetka w chilli i białym winie, sushi 6 kęsów. Wśród dań głównych królować będą łosoś pieczony, pierś z kaczki i czarny makaron tagliatelle. Kolację osłodzą desery w postaci kremu bulle i monoporcji walentynkowej.

Dodatkowo, dla podkreślenia wyjątkowości chwili, do każdego zamówienia goście otrzymają starter w prezencie, czyli kieliszek prosecco, a na stołach pojawią się świece.

Restauracja będzie czynna w sobotę w godz. 16:00 – 21:00 i w niedzielę w godz. 12:00 – 20:00. Rezerwacji stolików dokonać można dzwoniąc pod numer telefonu 500 738 500.

Materiał partnera

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here