Szef kuchni Kresowej Osady w Baszni Dolnej – Andrzej Węgierak w najbliższy weekend znów zabierze swoich gości w kulinarną podróż. Tym razem klienci restauracji poczują smaki Azji.

Tradycyjnie, w sobotę i niedzielę w menu Kresowej Osady pojawi się specjalna karta, na której znajdą się dania weekendu tematycznego. Tym razem wśród specjałów znajdą się te obejmujące sztukę kuchni Dalekiego Wschodu. Nie trzeba więc przemierzać tysiąca kilometrów, by skosztować przysmaków Azji, bo w Kresowej Osadzie serwowane będą sajgonki z mięsem i warzywami, pad thai z kurczakiem i tofu, kurczak w miodowym sosie Teriyaki z ryżem i warzywami oraz ananas w cieście z kremem kokosowym.

W restauracji dostępne będą także dania z karty zimowej. A w niej szef kuchni także wprowadził małą weekendową niespodziankę. Dla wszystkich smakoszy przygotował specjalna promocję – 30% na Kotlecisko!

Przypominamy, że restauracja czynna jest w sobotę i niedzielę w godz. 12:00 – 18:00. Rezerwacji stolików dokonać można dzwoniąc pod numer telefonu 500 738 500.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here