Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą zapalną, której towarzyszy swędzenie. Charakteryzuje się atopią, czyli genetyczną (dziedziczną) predyspozycją do astmy, alergicznego nieżytu nosa i alergii pokarmowych. Jest to jedna z najczęstszych chorób skóry u dzieci, która może utrzymywać się do wieku dorosłego.

Jak powstaje atopowe zapalenie skóry?

Prawdziwa przyczyna atopowego zapalenia skóry nadal nie jest w pełni poznana, ale wiadomo, że główną rolę odgrywają uwarunkowania wrodzone i interakcja z czynnikami zewnętrznymi. U większości ludzi AZS jest spowodowane genetyczną dysfunkcją górnej warstwy skóry (naskórka) — jej niewystarczającą funkcją barierową. Jeśli jeden lub oboje rodziców choruje na atopowe zapalenie skóry, istnieje do 80% szans, że dziecko będzie miało AZS. Jednak czynniki takie jak mydło i detergenty również wywołują początek objawów.

Jak wyglądają pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry?

W większości przypadków pierwsze objawy AZS pojawiają się u dzieci poniżej 5 roku życia. Skóra charakteryzuje się wyraźnym swędzeniem, zaczerwienieniem, małymi wysypkami i łuszczeniem się skóry. Drapanie powoduje jeszcze większy stan zapalny, który z kolei nasila swędzenie. Swędzenie przeszkadza również podczas snu, powodując jednocześnie zmęczenie i pobudliwość. Objawy kliniczne są różne w różnych grupach wiekowych:

U niemowląt najczęściej występuje czerwona, skorupiasta lub łuszcząca się skóra na łokciach, lub kolanach, na policzkach i na skórze głowy. Pośladki zwykle nie są dotknięte chorobą. AZS najczęściej zaczyna się w momencie rozpoczęcia karmienia uzupełniającego dziecka (6-8 miesięcy).

U starszych dzieci i dorosłych dotyka głównie tylnej części szyi, wewnętrznego zgięcia łokcia i tylnej części kolana, powierzchni dłoni i stóp. W wyniku drapania skóra z czasem staje się bardziej szorstka i ciemniejsza (pojawia się hiperpigmentacja).

Jak rozpoznaje się atopowe zapalenie skóry?

Diagnoza jest zwykle stawiana na podstawie dokładnego badania i przeglądu historii choroby pacjenta i jego rodziny.

Czy atopowe zapalenie skóry można wyleczyć?

AZS jest uważana za chorobę przewlekłą, której nie da się całkowicie wyleczyć. Możliwe jest jednak osiągnięcie długiego okresu bezobjawowego poprzez wyeliminowanie czynników prowokujących zaostrzenia. Należą do nich upał, kurz, wełniane ubrania, puch zwierząt domowych, mydła i inne detergenty, stres, sucha skóra itp.

Jak leczy się atopowe zapalenie skóry?

W leczeniu AZS przepisuje się głównie środki do stosowania zewnętrznego, ale w ciężkich przypadkach może obejmować również stosowanie leków ogólnoustrojowych.

Emolienty, czyli środki nawilżające, są niezbędne w leczeniu AZS.

W okresach zaostrzeń stosuje się kremy lub maści kortykosteroidowe. W zależności od umiejscowienia i nasilenia AZS dobiera się odpowiedni lek.

Miejscowe immunomodulatory (inhibitory kalcyferyny — takrolimus, pimekrolimus) — alternatywa w przypadku niepowodzenia kortykosteroidów.

Doustne leki przeciwhistaminowe w celu zmniejszenia i złagodzenia świądu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.febumed.com.pl/


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here