Kurtka puchowa to odzież, która jest niezbędna nie tylko w sezonie jesienno-zimowym. Dla osób podróżujących w chłodniejsze rejony ziemi przyda się przez cały rok, bo obok dobrze dobranych butów stanowi podstawę w utrzymania ciepła organizmu podczas tego typu wypadów. Jak wybrać kurtkę puchową tak, by nie zmarznąć podczas podróży? Kieruj się poniższymi wskazówkami.

Kurtka puchowa – pierze czy puch? Naturalne czy syntetyczne?

Wybierając kurtkę puchową, przyjdzie nam się spotkać z terminologią określającą trzy rodzaje wypełnień. Pierze, puch oraz poliestrowe włókna silikonowe. Pierze pochodzą z ptactwa wodnego, głównie kaczek i gęsi, i oznaczają większe, mocniej zdefiniowane pióra. Na metce tego typu wypełnienie oznaczone będzie nazwą „feather”. Puch z kolei to piórka drobniejsze, także należące najczęściej do gęsi i kaczek, ale charakteryzujące się inną strukturą, niż wspomniane pierze. To rozwiązanie cechuje się większą lekkością i trójwymiarowością. Puch na metce określa słowo „down”.  Poliestrowe włókna silikonowe z kolei to tak zwany „sztuczny puch” (poliestrowe włókna powleczone silikonem). Która z przedstawionych wersji będzie najlepszym rozwiązaniem? Należy pamiętać, że jeśli chodzi o utrzymanie ciepła, najlepiej wypada kurtka wykonana z naturalnego puchu. Takie znajdziemy choćby tu: https://sklep.jack-wolfskin.pl/kobieta/kurtki/kurtki-puchowe-damskie.htmlNieco gorszym rozwiązaniem pod tym względem jest kurtka, gdzie wypełnieniem jest pierze. Nie można jednak zapominać, że i „sztuczny puch” ma swoje zalety – nie powoduje alergii, jest łatwy w konserwacji, a także odporny na pleśń. 

Kurtka puchowa – jakość tkaniny 

Jakość tkaniny kurtki jest nie mniej ważna, niż wypełnienie odzieży. Zwróćmy uwagę, by tkanina była lekka, gwarantująca komfort użytkowania, a zarazem odporna na zniszczenia (wytrzymała na mechaniczne urazy) oraz na wiatr. Warto zwrócić uwagę, czy wybrana odzież produkowana jest w wersji odpornej na deszcz, bo nie dotyczy to wszystkich wypuszczanych na rynek modeli. Cecha ta jest kluczowa w przypadku materiału zewnętrznego – naturalny puch pod wpływem wody traci swoje wartości termoizolacyjne. Tego typu kurtka bez silnego i odpornego na deszcz materiału przestaje pełnić swoją funkcję. Długa wytrzymałość ubrania jest ważna, zwłaszcza podczas długich podróży, warto więc wybierać kurtki znanych marek oferujących produkty dla turystów: https://www.e-horyzont.pl/marki/fjallraven.html Najczęstsze, satysfakcjonujące rozwiązania to poliester lub nylon. W skład takiej kurtki może wchodzić także bawełna (w zmieszaniu z wymienionymi wcześniej rozwiązaniami), nadając materiałowi przewiewności. Kolejnym rozwiązaniem jest powłoka teflonowa, która poniekąd stanowi do kurtki dodatek, zapobiegający zabrudzeniom, a przez to przedłużającym czas użytkowania ubrania.

Kurtka puchowa – co jeszcze musisz wiedzieć?

Wybierając kurtkę puchową, warto zwrócić uwagę na „parametr sprężystości puchu”. Wyrażą się to jednostką cuin (cale sześcienne na uncję). Im wyższa wartość, tym dla klienta lepiej, bo wypełnienie jest cieplejsze. Warto zwracać uwagę na opcje od 550 cuin w górę – takie kurtki oferowane są przez renomowane marki. Poleca się także przyjrzeć stosunkowi ilości puchu do pierza, a także to, czy puch pochodzi od gęsi, czy też od kaczek (gdy wybieramy puch naturalny. Wspomniane tu części składowej kurtki mogą być przedstawione tak:9/10 (gdzie 90% wypełnienia stanowi puch, a 10% pierze). To, jaki stosunek puchu do pierza nas zadowala, wywnioskujemy, przyglądając się właściwościom puchu i pierza przedstawionym na początku artykułu. Najczęściej przyjmuje się, że pierze nie jest lekkie, sprężyste i nie jest tak dobrym izolatorem, jak puch, warto więc poszukiwać proporcji właśnie na korzyść puchu. A co w przypadku puchu gęsiego kontra puchu kaczego? Pamiętajmy, że puch gęsi ma większą sprężystość, przez co, zgodnie z podanymi tu informacjami, lepiej izoluje. 

Ostatecznie pamiętajmy także, że o kurtkę puchową – tak naturalną, jak i syntetyczną – należy odpowiednio dbać. Pierzemy w temperaturze 30 stopni, dodajemy małą ilość proszku i dwie piłeczki do tenisa, by zapobiegać zbijaniu się puchu. Wówczas wybrana zgodnie z powyższymi wskazówkami kurtka będzie długo służyć i przyjemnie grzać! 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here