O historii trzech nieistniejących już wiosek opowiada film zatytułowany „Nieistniejące wsie Roztocza Wschodniego – Kuryje, Grochy, Żuki”. Jego premiera miała miejsce w czwartek (20.01) w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie.

Produkcja odkrywa i przybliża historię trzech przysiółków położonych pomiędzy Rudą Różaniecką a Płazowem – Kuryjów, Grochów i Żuków, które przestały istnieć w połowie XX wieku.  Nazwy tych miejscowości funkcjonują w świadomości lokalnej społeczności do dziś, ale niewiele osób potrafi tam trafić. Po dawnych gospodarstwach pozostały już tylko zarysy budynków, zdziczałe sady owocowe i krzyże  z bruśnieńskiego kamienia, stawiane przez mieszkańców.

Autorką scenariusza jest etnolog dr Olga Solarz. Film został wyprodukowany przez Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” z Lubaczowa przy wsparciu Powiatu Lubaczowskiego.

Po projekcji filmu w MDK w Lubaczowie jego twórcy odebrali z  rąk Starosty Zenona Swatka oraz Prezes Stowarzyszenia Geoturystycznego „Roztocze Wschodnie” Małgorzaty Presch podziękowania za współpracę oraz wkład w powstanie filmu, prezentującego elementy dziedzictwa historycznego, kulturowego oraz przyrodniczego Roztocza Wschodniego.

Obejrzycie film.

elubaczow.com, powiatlubaczowski.pl

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here