Dobry auto złom

Część z nas kupując nowy samochód wcale nie złomuje tego starego. Z autami często wiąże nas wieź emocjonalna, nie rzadko dobre wspomnienia. Zostawiamy samochód „na kiedyś” i myślimy sobie, że może się przydać w przyszłości, racjonalizując sobie w ten sposób sens jego posiadania. Należy jednak wiedzieć, że będąc właścicielem pojazdu, nawet takiego, którym nie poruszamy się na codzień, mamy również obowiązki z nim związane. Najważniejszym z nim jest konieczność przedłużania obowiązkowej polisy OC, za którą to przychodzi nam płacić niemałe sumy. Czy warto wtedy rozważyć oddanie auta na złom? Jakie jeszcze korzyści możemy zyskać na złomowaniu pojazdów? Czy opłaca się złomować auta?

Złomowanie samochodu – brak OC

Niestety zgodnie z polskimi przepisami, niezależnie od tego czy poruszamy się posiadanym przez nas samochodem po drogach publicznych czy też nie, jesteśmy zobowiązani do opłacenia obowiązkowych składek ubezpieczenia OC. Ich wysokość zależy indywidualnie od typu pojazdu, jego marki, rocznika i pojemności skokowej silnika, jednakże z całą śmiałością można stwierdzić – są one kosztowne. Z kolei brak ich opłacenia (a co za tym idzie przedłużenia polisy) naraża nas na karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a skuteczność ich wymierzania jest niezwykle wysoka. Jedynym sposobem, aby w legalny sposób wypowiedzieć umowę z ubezpieczycielem jest wyrejestrowanie pojazdu (m.in. z powodu jego złomowania) lub zgłoszenie sprzedaży pojazdu (co przenosi odpowiedzialność za to na nowego właściciela auta). 

Auto złom – ceny za złomowanie auta

Nie dla wszystkich osób jest to jasne – za oddanie samochodu do złomowania w stacji recyclingu nie musimy płacić, a to nam zostanie wypłacona należna kwota za jego złomowanie. Dzięki temu oprócz oszczędności przez brak OC do zapłacenia, zyskamy jeszcze kilkaset złotych z tytułu złomowania pojazdu. Ceny za złomowanie samochodu różnią się od wielu czynników, a wśród nich kluczową jest to ile waży auto. Logicznym więc jest, że za złomowanie małego samochodu (np. Opel Corsa czy Fiat Punto) dostaniemy mniejszą stawkę niż za złomowanie dużego auta (np. o nadwoziu typu Kombi czy VAN). Firmy złomujące pojazdy wymagają, aby samochód przeznaczony do kasacji posiadał katalizator, a jego waga nie różniła się znacząco od tej z Dowodu Rejestracyjnego – możemy wtedy osiągnąć wyższą cenę za złomowanie aut. Bywa też tak, że firmy złomujące auta prowadzą także ich skup. Przykładem może być Auto złom Exmet-Gliwice, który oferuje również możliwość skupu samochodów. To korzystne rozwiązanie, często ułatwiające klientom sprzedaż auta, którego nie chcą złomować, a chcielibyśmy móc legalnie się go pozbyć. 

Złomowanie w Gliwicach

Prawidłowy recykling pojazdów

Zdarza się tak, że samochody zamiast do auto złomu zalegają gdzieś na przyblokowych parkingach lub są porzucane w rowach i lasach. A przecież tak zostawiany pojazd naraża środowisko na wyciek z niego płynów eksploatacyjnych lub co gorsza paliwa. Zamiast decydować się na tak nieodpowiedzialne zachowanie lepiej pomyśleć o recyklingu pojazdów wycofanych z użytku oddając go do stacji demontażu, auto złomu lub skupu samochodów. Oprócz czystego sumienia zyskamy wtedy (całkiem sporą) kwotę za złomowanie auta lub jego sprzedaż i będziemy mieli pewność, że dopełniliśmy wszystkich formalności z tym związanych. 

Złomowanie aut – dokumenty i formalności

Możemy pozbyć się auta na dwa ze sposobów – zezłomować samochód lub sprzedać go na skupie aut. Wybierając pierwszy z nich – auto złomowanie będziemy musieli przygotować stosowne dokumenty takie jak: 

  • – Dowód Osobisty
  • – Dowód Rejestracyjny Pojazdu
  • – Karta Pojazdu
  • – Tablice Rejestracyjne

Wszystkie z nich konieczne są do tego, aby potwierdzić na auto złomie naszą tożsamość oraz to, że jesteśmy właścicielami auta przeznaczonego do złomowania. W przypadku sprzedaży na skupie samochodów komplet wyżej wymienionych dokumentów także jest obowiązkowy. Różnicą jest to co otrzymamy od firmy, której usługi zlecamy. Jeśli chodzi o złomowanie auta, po jego przeprowadzeniu otrzymamy Zaświadczenie o demontażu pojazdu, a w przypadku skupu aut – umowa kupna-sprzedaży. Obydwa z nich, choć na inny sposób uprawniają nas do zgłoszenia stosownych zmian w Wydziale Komunikacji miejscowego urzędu (Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta). Po wyrejestrowaniu auta lub zgłoszeniu jego sprzedaży możemy już udać się do firmy ubezpieczeniowej i wypowiedzieć polisę OC.

Źródło zdjęć: Auto złom Exmet-Gliwice

4 komentarze

  1. Kiedyś rzeczywiście trzymałem swojego Opla na blokowym parkingu jeszcze przez rok zanim zdecydowałem się na jego złomowanie. W gruncie rzeczy szkoda kasy na płacenie ubezpieczenia skoro i tak wiadomo, że samochód wyląduje na auto złomie.

  2. Moim zdaniem nie tylko auto złom, a także skup aut to dobre wyjście w przypadku gdy nasz samochód nie jest jakoś specjalnie cenny. Sprzedaż starego grata samodzielnie i wystawianie dziesiątek ogłoszeń, a później jazdy próbne to nie mało pracy, a zarobienie symbolicznego tysiąca złotych na tym bywa mało opłacalne. Lepiej od razu do skupu i mamy gotówkę na miejscu.

  3. Ostatnio ceny złomowania aut są naprawdę korzystne. Myślę, że w przypadku starego samochodu lepiej przemyśleć ze 3 razy kwestię opłacalności jego naprawy, może bardziej opłaca się wyjechać nim do skupu aut albo na złom.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here