Gazetka promocyjna to jeden z najbardziej popularnych i sprawdzonych sposobów zaprezentowania atrakcyjnego asortymentu szerokiej grupie odbiorców. Współczesne sieci handlowe, szybko dostrzegły skuteczność tej prostej metody komunikacji do tego stopnia, że regularne wydawania gazetek promocyjnych, stało się obowiązkową częścią kampanii marketingowej. Skuteczność tego rodzaju źródła informacji jest bardzo duża. Potwierdzają to najnowsze badania, według których prawie 93% konsumentów czasem zapoznaje się z treścią gazetek promocyjnych, a ponad 70% dokonuje według zamieszczonych ofert zakupów.[1]

Początki gazetek reklamowych…

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku rozpoczął się w Polsce nowy okres w branży handlowej. Gospodarka wolnorynkowa sprawiła, że na polski rynek zaczęły wkraczać koncerny handlowe. W 1996 roku powstał pierwszy duży hipermarket, a wraz z nim pierwsza gazetka promocyjna. Dwa lata później na polski rynek wkracza hipermarket budowlany OBI. Gazetka obi wydawana była regularnie i stała się podstawowym środkiem komunikacji z konsumentem. Szybko dostrzeżono ogromny potencjał kolorowych wydruków. Stały się one nie tylko sposobem na zainteresowanie klienta ofertą sklepu, ale także metodą komunikacji w ogóle. Gazetka budowała tożsamość i wizerunek marki. Mówiła o programach lojalnościowych, akcjach konsumenckich czy działalności społecznej firmy. Pomagała w tworzeniu więzi z klientem i zdobywaniu jego zaufania. Obecnie jedną z najbardziej popularnych gazetek promocyjnych regularnie wydaje firma Jeronimo Martins. To spółka akcyjna będąca właścicielem największej sieci detalicznej w Polsce  – Biedronki. Gazetka promocyjna biedronka jest dostępna w każdym z ponad 3154 sklepów, zlokalizowanych w ponad 1100 miejscowościach, a do jej regularnego czytania przyznaje się coraz więcej konsumentów.

W poszukiwaniu niskich cen, czyli promocje dla każdego

Popularność gazetek rośnie z miesiąca na miesiąc. Ma to przede wszystkim związek ze wzrostem cen produktów. Konsument ma świadomość sklepowej drożyzny i zaczyna szukać możliwości oszczędzania. Coraz więcej klientów odwiedza różne sklepy i sieci handlowe w poszukiwaniu promocji i atrakcyjnych ofert. Takie informacje czerpią z ogólnodostępnych materiałów promocyjnych, czyli gazetek. Obecny trend, dotyczy nie tylko branży spożywczej. Drastyczny wzrost cen obserwuje się także w innych gałęziach przemysłu. Szczególnie dotkliwie odczuwają to klienci sklepów budowlanych. Sieci hipermarketów OBI dostrzegają narastający problem. Oferty promocyjne i okazje cenowe są jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zwiększenie sprzedaży i przyciągnięcie klienta. Gazetka obi wydawana jest regularnie, a jej oferta zawiera bogaty zestaw produktów tańszych nawet o kilkadziesiąt procent. Funkcjonalność i właściwe rozplanowanie gazetki, pozwala wytypować produkty wzbudzające największe zainteresowanie klientów, a tym samym rozwijać skuteczne działania marketingowe. 

O promocjach nie tylko na papierze…

Współczesne sieci handlowe idą z duchem czasu. Ich działania marketingowe obejmują nie tylko gazetki w formie papierowej. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się materiały promocyjne w postaci online. Internetowa wersja papierowej gazetki promocyjnej, pozwala wejść na wyższy poziom marketingowy. W materiałach online przedstawione są rozbudowane informacje o produktach, uzupełnione filmami wideo, zdjęciami czy opiniami innych konsumentów. Internetowa gazetka obi pozwala nie tylko na dokładne zapoznanie się z aktualną ofertą, ale także daje możliwość szybkich zakupów. Jak pokazują badania rynkowe, coraz większa liczba klientów korzystając ze standardowych gazetek promocyjnych, dokonuje ostatecznych zakupów tych samych produktów lecz za pośrednictwem komputera.

Z dostawą do domu, czyli jak dotrzeć do klienta

Coraz więcej sieci handlowych rozszerza działania marketingowe. Aby dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych konsumentów, zaczyna dostarczać swoje materiały promocyjne bezpośrednio do ich domów. Gazetka biedronka trafia do skrzynek coraz większej liczby polskich gospodarstw domowych. Według badań, aż 8 ankietowanych na 10 dostaje gazetkę reklamową do swojego domu, a prawie 80% ma do takich materiałów stały dostęp.[2] Ten rodzaj kampanii marketingowej jest najbardziej popularny w miastach, gdzie gazetka obi czy gazetka promocyjna biedronka dostarczona razem z rachunkami za prąd czy gaz nie dziwi już nikogo. To współczesny trend marketingowy, który dotyczy coraz większej grupy koncernów handlowych. Konkurencja na rynku jest duża, a zabieganie o klienta wymaga podejmowania wielu strategicznych działań i czynności reklamowych. 

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here