Polski rynek pracy z roku na rok cierpi na coraz większy deficyt rąk do pracy. Szczególnie ciężka sytuacja występuję w branżach zatrudniających pracowników fizycznych. Co więcej, według najnowszych prognoz problem ten z roku na rok będzie się pogłębiał. Co więc zrobić by zatrudnianie pracowników fizycznych było efektywniejsze i prostsze ? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w tekście.

Niedobór rąk do pracy

Według najnowszych badań głównego urzędu statystycznego od 2022 roku w Polsce coroczny deficyt rąk do pracy będzie się zwiększał o mniej więcej 150-200 tysięcy. Szczególne braki będą widoczne we wszystkich zawodach wykorzystujących pracowników fizycznych. Już teraz ogromna część polskich firm z branży budowlanej, transportowej czy logistycznej boryka się z problemami rekrutacyjnymi. Co jednak jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Powodów jest kilka.

Po pierwsze kluczowa jest tutaj niekorzystna sytuacja demograficzna kraju. Co roku nasz kraj ma niekorzystny bilans urodzeń, co oznacza, że nie następuje zastępowalność pokoleń. Tym samym nasz kraj z roku na rok się wyludnia, co ma oczywiste przełożenie na rynek pracy. Co więcej, w naszym kraju ciągle pokutuje przeświadczenie, że praca fizyczna jest gorsza niż umysłowa, przez co wielu młodych ludzi nie wiąże swojej przyszłości zawodowej z branżami fizycznymi.

Nie bez znaczenia jest tutaj również sytuacja emigracyjna. Duża część osób zamieszkująca mniejsze miejscowości opuściła je w celu poszukiwania lepszego losu czy to poza granicami naszego kraju, czy po prostu wyjeżdżając do wielkich miast. Stąd też przedsiębiorcy mający swoje zakłady pracy na prowincji, coraz częściej skarżą się na brak możliwości zatrudniania odpowiedniej liczby osób.

Czy istnieje światełko w tunelu?

Z pewnością niedobór rąk do pracy ma negatywny wpływ na losy kraju. Nie tylko powoduje to mniejszy rozwój gospodarczy, ale również przyczynia się do nierówności społecznych czy deficytów zatrudnienia w poszczególnych branżach. Istnieją jednak mechanizmy, dzięki którym można zmienić ten niekorzystny stan rzeczy.

Po pierwsze należy przywrócić w przestrzeni publicznej debatę na temat niezbędności zawodów fizycznych w gospodarce. Z pewnością zachęci to cześć młodych ludzi do związania swojej przyszłości zawodowej z jednym z zawodów deficytowych branż. Dodatkowo pracodawcy powinni zachęcać przyszłych pracowników fizycznych jak największą liczbą pozapłacowy benefitów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pracownicy fizyczni nie posiadali dodatkowych pakietów medycznych czy karnetów na basen. Tego typu profity są dostępne w większości zachodnich korporacji, przez co stanowiska pracy dostępne w tych firmach z automatu stają się atrakcyjniejsze.

Kolejną kwestią jest szersze otwarcie się polskiego rynku na pracowników z zagranicy. Chodzi tutaj głównie o narody Europy Wschodniej. Są to nie tylko osoby bliskie nam kulturowo, ale także są w stanie w dość szybkim czasie nauczyć się języka oraz zasymilować się z resztą społeczeństwa.

Problem niedoboru pracowników nie powinien być ignorowany, ponieważ z czasem może on w znaczący sposób odbić się na życiu nas wszystkich.

Dowiedz się więcej na https://atlaswork.pl/

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here