Masz problem skórny i zastanawiasz się, czy lepszą opcją będzie wizyta u dermatologa, czy u kosmetyczki? W niniejszym artykule wyjaśniamy, kiedy warto udać się do dermatologa. Zapraszamy do lektury!

  1. 1. Kim jest dermatolog?
  2. 2. Kiedy skorzystać z pomocy dermatologa?

Przyjęło się, że w celu poprawienia nieco swojej urody, zainteresowani udają się do kosmetyczki. Natomiast, gdy mamy problemy skórne, o pomoc zwracamy się do dermatologa. Nie zawsze jednak wybór między kosmetyczką a dermatologiem może być taki prosty. Dlatego warto wiedzieć, kiedy należy udać się z problemem do dermatologa. I nawet zaleca się, by w konkretnych przypadkach korzystać z jego usług, a nie kosmetyczki. Niektóre problemy skórne może wyleczyć tylko i wyłącznie specjalista. Zanim jednak omówimy tytułową kwestię, przypomnijmy, kim właściwie jest dermatolog i czym dokładnie zajmuje się dermatologia.

Kim jest dermatolog?

Dermatologia jest działem medycyny, skupiającym się głównie na chorobach skórnych. Dermatologia zajmuje się także badaniem funkcji oraz struktury naszej skóry. Często zdarza się, że dermatolog współtworzy kosmetyki, które stosujemy w codziennej pielęgnacji. To zwykle takie produkty, które wyróżniają się parametrami leczniczymi. Kosmetyki tego rodzaju nazywa się dermokosmetykami oraz kosmetykami aptecznymi.

Dermatolog jest lekarzem, który specjalizuje się nie tylko w diagnozowaniu, ale także leczeniu oraz profilaktyce chorób związanych ze skórą, włosami oraz paznokciami. Nierzadko lekarz tego rodzaju zajmuje się również niektórymi ogólnoustrojowymi schorzeniami. Chodzi o takie schorzenia, których objawy pojawiają się na naszej skórze.
Oczywiście dermatolog to osoba, która ukończyła studia medyczne, staż, a także specjalizację zarówno z zakresu dermatologii, jak i wenerologii. Lekarz na co dzień zajmuje się problemami skórnymi i różnymi dolegliwościami, do których zalicza się między innymi trądzik różowaty, młodzieńczy czy pospolity, chorobami zakaźnymi typu świerzb, grzybica czy brodawki, a także łupieżem, łuszczycą, odmrożeniem, łysieniem oraz atopowym zapaleniem skóry. Dermatolog pomoże także w przypadku, gdy mamy do czynienia ze znacznym pogorszeniem się stanu paznokci oraz włosów.

Z dermatologią łączą się również inne specjalizacje, w tym kosmetologia, wenerologia, medycyna estetyczna czy dermatochirurgia. W odpowiednim gabinecie dermatologicznym możesz nie tylko wyleczyć swoje problemy skórne, ale także wykonać szereg różnorodnych zabiegów medycyny estetycznej. Na przykład w ofercie, którą znajdziesz na stronie https://www.dermatolog-kecki.pl/, dostępne są takie zabiegi, jak powiększanie ust kwasem hialuronowym, botox, lipoliza iniekcyjna, mezoterapia, karboksyterapia czy laserowa epilacja. To tylko kilka przykładów, które oferuje wspomniany dermatolog.

Kiedy skorzystać z pomocy dermatologa?

Zastanawiasz się, kiedy warto skorzystać z pomocy dermatologa? Przede wszystkim w momencie, gdy zauważysz u siebie jakiekolwiek zmiany skórne, w tym zaskórniki, krostki, pryszcze czy nadżerki. Zaleca się korzystać z usług gabinetu dermatologicznego również w sytuacji, gdy stan naszej skóry się pogorszy, to znaczy zaczniemy mieć problemy z przesuszeniem czy nadwrażliwością. Do tej listy zalicza się także nadmierny łojotok i łuszczenie się naskórka, nadmierne wypadanie włosów, pojawienie się nowych brodawek i znamion, świądu skóry, łupieżu czy szybkiego przetłuszczania się włosów. Jeśli zauważyłeś, że stan twoich paznokci zmienił się lub pogorszył, również powinieneś udać się do dermatologa.

Osoby z przewlekłymi chorobami skóry, do których zalicza się między innymi łuszczycę, trądzik czy atopowe zapalenie skóry, a także ze znamionami, powinny korzystać z usług dermatologa regularnie. To ważne, ponieważ lekarz może dzięki temu kontrolować cały przebieg choroby i modyfikować sposób danego leczenia, jeśli ostatecznie się nie sprawdza. W przypadku wspomnianych znamion jest to wręcz konieczne, szczególnie że niektóre mogą przekształcać się w nowotwory.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here