Łuszczycowe zapalenie stawów to przewlekła choroba objawiająca się zapaleniem stawów oraz łuszczycą skóry. Do czynników ryzyka zapadnięcia na chorobę zalicza się między innymi czynniki genetyczne oraz dodatkowy faktor, który może wyzwolić proces zapalny. Należy jednak podkreślić, że jednoznaczna przyczyna łuszczycowego zapalenia stawów nie została do tej pory poznana. Jak rozpoznać chorobę i w jaki sposób się objawia?

Rozpoznanie i ogólny przebieg choroby

Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) jest chorobą, która współistnieje aż u jednej trzeciej osób z łuszczycą skóry. Jej przebieg może się manifestować na różne sposoby, jednak co warto podkreślić, łatwiej jest ją rozpoznać, jeżeli u pacjenta zdiagnozowano już łuszczycę. Co więcej, schorzenie może mieć postać zapalenia w obrębie jednego obszaru np. zapalenie palca u ręki, które ma charakter nawracający oraz zapalenie obejmujące grupę stawów.

Warto wiedzieć, że łuszczycowe zapalenie stawów może mieć niejednorodny przebieg charakteryzujący się fazami zaostrzeń, kiedy to chory może czuć ogólne rozbicie oraz zmęczenie, a także fazami, w których wszystkie objawy ustępują.

Objawy obejmujące narządy ruchu

Oprócz opisanych wyżej objawów ogólnych, które ciężko jest przypisać jako charakterystyczne tylko dla tej choroby, osoby dotknięte łuszczycowym zapaleniem stawów zmagają się z szeregiem poważniejszych symptomów. Jak wskazuje sama nazwa, łuszczycowe zapalenie stawów atakuje aparat ruchowy. Oprócz samych stawów objęciem stanem zapalnym zagrożone są również inne struktury takie jak ścięgna.

Zaostrzenie stanu zapalnego prowadzi do ograniczenia zakresu ruchów, któremu towarzyszyć może zesztywnienie oraz ból. Innym uporczywym objawem, który prowadzi do dużego dyskomfortu i bólu, jest zapalenie wiązadeł czy nawet torebek stawowych. Prowadzi to do znacznego uwrażliwienia miejsc takich jak pięty, mostek, czy kręgosłup. Pozostałymi objawami jest wspomniane wcześniej zapalenie palca, deformacja stawów oraz dna moczanowa.

Objawy w obrębie innych narządów

Pomimo że choroba atakuje głównie elementy aparatu ruchowego, może dojść do zajęcia zapaleniem również innych narządów, w tym przede wszystkim skóry. W przypadku współistnienia łuszczycy skóry, na ciele chorego pojawić się mogą czerwone grudki oraz zrogowaciała narośl przypominająca wyglądem łuski.

Do tego, łuszczycowe zapalenie stawów może objąć również paznokcie. U prawie jednej trzeciej pacjentów z ŁZS dochodzi do zajęcia narządu wzroku. Chorzy narażeni są wówczas na zapalenie spojówek błon naczyniowych oczu. To z kolei wiąże się z zaczerwienieniem oczu, bólem a czasem nawet zaburzeniem widzenia.

Ważne jest, by w porę zainterweniować, gdyż nieleczone zapalenie w tym obrębie może prowadzić to poważnych komplikacji. Towarzyszący chorobie przewlekły stan zapalny może uaktywnić rozwój miażdżycy, co jest kolejnym bardzo poważnym problemem.

Warto mieć na względzie także fakt, że niekiedy osoby zmagające się z łuszczycowym zapaleniem stawów mogą odczuwać duszności, znaczne obniżenie wydolności, a nawet ból w klatce piersiowej. Może to oznaczać, że choroba zajęła serce. Osoby rozpoznające u siebie te niepokojące objawy powinny pozostawać pod obserwacją kardiologa.

Dowiedz się więcej na https://www.centrumluszczycy.pl/pol_m_Suplementy-diety-407.html

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here