W poniedziałek (13.12) w Lubaczowie oficjalnie otwarto drogi przebudowane dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych oraz ze środków samorządów powiatowego i miejskiego. Odbyła się także konferencja prasowa „Aktualny stan dróg w Powiecie Lubaczowskim”.

Zadanie obejmowało przebudowę ul. Nowej, ul. Konopnickiej, ul. Mickiewicza i ul. Kasińskiego. W sumie wyremontowano 2291 mb dróg, w tym przebudowano chodniki o łącznej długości nieco ponad 3 tys. mb. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 6 mln 650 tys. zł, z czego dofinansowanie ze środków Funduszu Dróg Samorządowych wyniosło 52 %, środki Powiatu Lubaczowskiego stanowiły 19% (1.309.496,21 zł), a Gminy Miejskiej Lubaczów – 28% (1.891.305,46 zł).

Symbolicznego poświęcenia dróg dokonał ks. Andrzej Stopyra Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego, a wstęgę przecięli: Anna Schmidt – Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Poseł na Sejm RP, Teresa Pamuła – Poseł na Sejm RP, Anna Huk – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Paweł Woźnica – Dyrektor Techniczny PBI Infrastruktura, Rafał Janda – Kierownik Budowy PBI, Mariusz Fic – Inspektor Nadzoru, Zenon Swatek – Starosta Powiatu Lubaczowskiego i Krzysztof Szpyt – Burmistrz Lubaczowa.

W czasie drugiej części spotkania – konferencji prasowej, która odbyła się w sali obrad Starostwa Powiatowego, zaproszeni goście zabrali głos i podsumowali realizację zadania.

– Już zabiegamy o kolejne środki na kolejną inwestycję z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Nie zwalniamy tempa, mimo, że dużo dzieje się w powiecie lubaczowskim infrastrukturalnie – jeśli chodzi o budowę i przebudowę dróg. Wnioskujemy o kolejne dofinansowania. Będziemy zabiegać o to, aby pula była zwiększona z uwagi na sytuację ekonomiczną powiatu – obiecywała Anna Schmidt.

– Bardzo się cieszę, że tak wiele w Lubaczowie zmienia się przez te ostatnie 6 lat, kiedy rządzi Prawo i Sprawiedliwość. Myślę, że nawet Ci, którzy są naszymi przeciwnikami doceniają znaczenie środków, jakie spływają do powiatu lubaczowskiego. To powoduje, że czujemy, że zmieniła się polityka państwa w stosunku do takich małych miejscowości jak Lubaczów, Cieszanów czy Horyniec – mówiła Teresa Pamuła.

Starosta lubaczowski Zenon Swatek mówił, że sytuacja finansowa powiatu jest trudna i przez to potrzebujemy większego wsparcia niż inne samorządy. W trakcie konferencji kilkukrotnie podkreślano, że realizacja inwestycji jest możliwa dzięki dobrej współpracy na linii rząd – samorząd.

Burmistrz Krzysztof Szpyt zwracał uwagę, że czasowe utrudnienia w komunikacji, są warte poprawy infrastruktury.

– Przez ostatnie lata miasto stało się jednym wielkim placem budowy, co różnie postrzegane było przez mieszkańców, ale widać efekty. Dzisiejsze otwarcie dróg jest rezultatem kilkuletnich prac. Najpierw projektowych, potem pozyskiwania środków i realizacji. To są zadania, które trwają i w jakiś sposób przeszkadzają w bieżącym poruszaniu się mieszkańców po mieście, ale myślę, że proces inwestycyjny ostatnich lat był taki, że kolejne ciągi drogowe zostawały otwierane i udostępniane, żeby miasto było przejezdne. Warto kumulować środki, które pojawiają się, czy to w ramach dofinansowań płynących z budżetu województwa podkarpackiego czy FDS, żeby wykorzystać nadarzającą się okazję i wykonać najważniejsze projekty w mieście – tłumaczył Krzysztof Szpyt.  

Galeria zdjęć.

AH, hp, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

14 komentarze

  1. Wszystko fajnie. Ale czy nie można było pójść bardziej przyszłościowo? Na ul Mickiewicza zamiast ogródków : zrobić ścieżki rowerowe? Czy nie można było zrobić trzeci pas dla skręcających do biedronki? Tak żeby upłynniać ruch?

  2. Po co te symboliczne otwarcia dróg? Symboliczne rozpoczęcia budowy dróg? Komu potrzebne te szopki? Rozumiem za komuny, to było 60 lat temu, inny system, inne myślenie ludzi. Ale teraz? Czemu to ma służyć? Nie ma ważniejszych spraw? Może pomyśleć warto o lokalach socjalnych na wypadek, gdyby były potrzebne. Może pomyśleć, jak pomóc temu panu z Wólki Horynieckiej w wykończeniu domu?

    • Obrzęd poświęcenia wody w kościele rzymskokatolickim odbywa się w formie uroczystej w trakcie Triduum Paschalnego podczas Wigilii Paschalnej. Podczas tzw. liturgii chrzcielnej śpiewana jest wtedy Litania do Wszystkich Świętych. Następnie celebrans odmawia modlitwę, zanurzając paschał w naczyniu. Poza Triduum Paschalnym obrzęd ogranicza się zwykle do krótkiej modlitwy kapłana nad wodą. Kościół katolicki przyjmuje, że poprzez te obrzędy na wodę spływa błogosławieństwo nadające jej moc uświęcania. Wikipedia, skąd pochodzi powyższy opis o czajnikach nie wspomina. Może dlatego, że w II wieku kiedy to się zaczęło, jeszcze ich nie mieli.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here