Obrączka to symbol prawdziwej miłości, wierności i wiecznego uczucia, znany już od dawna. W zależności od kraju zakłada się na palec lewej lub prawej dłoni. A na którym palcu nosi się obrączkę?

Skąd się wzięła tradycja noszenia obrączek?

Obrączki ślubne to tradycja, która sięga starożytnego Rzymu. To właśnie Rzymianie stworzyli symbol, potwierdzający zawarcie związku małżeńskiego. W tamtych czasach pierścionki wytwarzano z drewna i skóry. Z kolei najbogatsi mieli możliwość wręczyć sobie obrączki z metalu, najczęściej z żelaza. Wraz z upływem czasu obrączka stała się symbolem miłości i małżeńskiej więzi, zyskując uznanie samego Kościoła, jak i wielu Państw.

Warto dodać, że początkowo pierścionek był zarezerwowany tylko i wyłącznie dla kobiet. Mężczyźni zaczęli je nosić dopiero podczas I Wojny Światowej. Obrączka miała im przypominać o rodzinie, która czeka na nich w domu. I choć przez te wszystkie lata wygląd pierścionka się zmieniał, to od połowy XX wieku ma formę, którą znamy do dziś. Obecnie obrączki są w kształcie koła, co nie jest przypadkowe. Koło nie ma ani początku, ani końca, co q symbolice małżeńskiej oznacza on wieczne uczucie.

Na której dłoni nosi się obrączkę?

Obrączka to symbol wielu kultur i noszą ją małżeństwa na całym świecie. W zależności od państwa pierścionek zakłada się na lewą lub prawą dłoń. Pierścionek widnieje na prawej ręce obywateli takich krajów jak: Austria, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia oraz Polska. Z kolei w Brazylii, Czechach, Francji, Kanadzie, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech, obrączkę zakłada się na lewą dłoń. Co ciekawe, początkowo obrączki noszono na lewej ręce, ponieważ zgodnie z wierzeniami, żyła lewej ręki bezpośrednio łączy się z sercem.

W Polsce zmiana dłoni, na którą zakłada się obrączkę, nastąpiła w wyniku klęski Powstania Styczniowego. W tym okresie symbol wiecznej miłości zarezerwowany był tylko dla kobiet. Te, które utraciły mężów i stały się wdowami, przekładały pierścionek na prawą dłoń. W solidarności za wdowami poszły mężatki, które również zaczęły przekładać pierścionek. Był to symbol żałoby narodowej. Od tamtej pory w Polsce obrączki zakłada się na prawą rękę.

Na którym palcu nosi się obrączkę?

Pomimo tego, że obrączkę nosi się na lewej lub prawej dłoni, co zależy od kraju, to jednak zawsze jest to czwarty palec dłoni, zwany powszechnie serdecznym czy też obrączkowym. Tradycja ta miała swój początek już w starożytnym Egipcie. Zgodnie z wierzeniami to właśnie od palca serdecznego prowadziła żyła aż do serca, którą nazywano żyłą miłości. Zwyczaj ten obowiązuje do dziś. Podczas zawierania związku małżeńskiego małżonkowie zakładają sobie nawzajem obrączkę na palec serdeczny. A co wtedy z pierścionkiem zaręczynowym?

W Polsce są trzy główne zwyczaje. Zgodnie z pierwszym oba pierścionki nosi się na tym samym palcu i na tej samej ręce. Drugi sposób to noszenie obrączki i pierścionka zaręczynowego na tej samej dłoni, ale innym palcu. Według tej zasady pierścionek zaręczynowy należy przełożyć na środkowy palec. Inny zwyczaj to noszenie obu pierścionków na palcu serdecznym, ale na obu rękach.

Sprawdzić naszą ofertę można na stronie https://bovem.com.pl/pol_m_Obraczki_Zlote-obraczki-slubne-247.html

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here