Nauka języka niemieckiego nie należy do najprostszych zadań, jednak jest niezwykle ważna. Jego użyteczność jest duża chociażby z uwagi na fakt, że Niemcy to nasz kraj sąsiadujący. Z tego powodu, najczęściej to właśnie ten język jest drugim zaraz po angielskim, którego uczymy się w szkole. W kolejnych latach edukacji towarzyszy nam również na uczelni, gdzie jest wymagana od nas jego znajomość na dość wysokim poziomie. Co zresztą w wielu przypadkach jest weryfikowane na podstawie matury, a jeśli nie zdajemy jej z tego przedmiotu może okazać się, że nie zostaniemy przyjęci na wymarzone studia. Jednak to, co jest najważniejsze to wcale nie fakt, żeby nasze wyniki w szkole były rewelacyjne. W głównej mierze powinno zależeć nam na tym, że skoro tyle czasu poświęcamy na naukę języka niemieckiego, dobrze by było rzeczywiście swobodnie się nim posługiwać. Będzie to użyteczne czy to w przyszłej pracy, kontaktach międzyludzkich, czy podróżach turystycznych. Co więcej, w dzisiejszych czasach znajomość jednego języka obcego to standard, dlatego posiadając w zanadrzu dwa, mamy większe szanse na rozwój kariery zawodowej po naszej myśli. Oczywiście, nauka języka niemieckiego nie jest łatwa, ale przy wykorzystaniu odpowiednich sposobów na pewno będzie o wiele lżejsza, przyjemniejsza i skuteczniejsza.

Fiszki nie tylko do angielskiego

Fiszki to najczęściej spotykany sposób na to, aby uczyć się języków obcych. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ bardzo łatwo można z nich skorzystać, są dostępne dla każdego i niezwykle skuteczne. Rozwój nowych technologii spowodował, że zyskaliśmy jeszcze więcej użytecznej przestrzeni, którą możemy efektywnie wykorzystać. Ale zacznijmy od początku, po pierwsze fiszki możemy przygotować wykorzystując do tego małe karteczki. Po jednej stronie zapisujemy słowo lub wyrażenie w języku niemieckim, natomiast po drugiej po polsku. To tradycyjna metoda, która wciąż jest na czasie. Wiąże się z tym tylko jeden minus, który zniechęca do uczenia się z użyciem fiszek, a mianowicie czas, który trzeba poświęcić na ich przygotowanie. Dlatego, jeśli stanowi to u Ciebie problem, na szczęście powstało mnóstwo sposobów, aby to ominąć. Jednym z nich jest platforma edukacyjna dlaucznia.pl, gdzie dostępne są gotowe fiszki.

Otocz się językiem niemieckim

Nauka jakiegokolwiek języka nie powinna ograniczać się jedynie do przyswojenia samych słówek. Istnieje wiele innych płaszczyzn, które należy opanować, aby móc z czystym sercem stwierdzić, że umiemy język niemiecki. W tym celu warto otaczać się nim z każdej możliwej strony, aby towarzyszył nam nawet w wolnych chwilach. Możemy zacząć od filmów, w których bohaterowie posługują się językiem niemieckim. Jeśli nasz poziom jest bardzo podstawowy, warto na początku sięgnąć na przykład do bajek. Kiedy zaczniesz stopniowo osłuchiwać się z językiem oraz rozumieć co nieco, postaraj się szukać coraz trudniejszych pozycji. To samo możemy robić z muzyką, którą początkowo warto słuchać śledząc równocześnie tekst piosenki, następnie próbować rozumieć słowa jedynie ze słuchu. Trzecim sposobem na otoczenie się językiem jest czytanie gazet. W Internecie mamy mnóstwo wiarygodnych źródeł, z których, oprócz nauki, dodatkowo będziemy mogli pozyskiwać informacje na prywatnie interesujące nas tematy.

Wykorzystaj zasadę Pareto

Zasada Pareto na pewno nie jest obca tym, którzy interesują się obszarami ekonomii i zarządzania, ponieważ to właśnie tu była początkowo wykorzystywana. Z czasem okazało się, że można odnieść ją również do innych płaszczyzn i dziedzin życia. Zasada 80/20 mówi o tym, że znajomość 20% słów umożliwia zrozumienie 80% przekazywanej treści. W Niemczech, według sporządzonych statystyk, przeciętny obywatel posługuje się średnio 2500 słowami. Jeżeli odniesiemy to do naszej zasady możemy zaobserwować, że nie trzeba aż tak wiele, żeby rozumieć co się do nas mówi. Oczywiście nie warto pozostawać na tym poziomie, a sukcesywnie się rozwijać, jednak nie sposób zaprzeczyć, że to motywująca informacja. Pamiętajmy o tym, żeby rzeczowniki zawsze zapamiętywać wraz z ich rodzajnikami, natomiast czasowniki z całą ich odmianą, dzięki temu nic nam nie umknie i nie zrobimy większych luk w naszej wiedzy.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here