Grupa nieformalna Pasjonaci Historii Regionalnej złożona z pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie realizuje projekt „Strażniczka kresowej mowy”. Ma on na celu przybliżenie sylwetki cieszanowianki Janiny Szajowskiej, która  przez ponad 40 lat zbierała lokalne słowa gwarowe, powiedzonka, przezwiska i nazwy miejscowe. Chciała je ocalić dla przyszłych pokoleń dlatego grupa nieformalna nazwała ją „Strażniczką kresowej mowy”.

W ramach projektu zostanie wydana publikacja zawierająca słownik gwary, którą posługiwali się mieszkańcy Kresów, niepublikowane dotąd wiersze oraz  wspomnienia napisane głównie w latach 2002-2003. Twórcy projektu z MBP w Cieszanowie odbyli także szereg spotkań z dziećmi, młodzieżą i seniorami.

Dodatkowo w najbliższy wtorek (30 listopada) o godz. 17.00 w Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie, odbędzie się spotkanie promujące książkę „Strażniczka kresowej mowy”. W wydarzeniu będą uczestniczyły córki  Janiny Szajowskiej, a każdy kto będzie uczestniczył w spotkaniu otrzyma egzemplarz tego wydawnictwa.

 „Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Operatorem zadania jest Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze”.

Urszula Kopeć-Zaborniak

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here