Okulista jest lekarzem pierwszego kontaktu. To o nim myślimy, gdy odczuwamy dyskomfort w okolicach oczu. Kiedy należy się do niego wybrać i jak wygląda badanie u takiego lekarza? Jak często na wizyty kontrolne powinny przychodzić dzieci i dorośli? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Jak często zgłaszać się do okulisty? 

Okulistę trzeba odwiedzać regularnie w zależności od wieku. Teoretycznie dzieci swoje pierwsze badanie okulistyczne przechodzą już jako noworodki. Lekarz ocenia reakcję źrenic na działanie światła dziennego. Obowiązkowa wizyta u okulisty w przypadku dziecka powinna się odbyć po ukończeniu 2 roku życia. Pozwala ona już w młodym wieku odkryć np. choroby genetyczne. Maluch odczytuje obrazki, litery lub cyfry, co pozwala zbadać ostrość jego wzroku.

Co więcej, w przypadku dwulatków można im dobrać odpowiednie okulary korekcyjne. Następne badania powinny się odbywać na tzw. bilansach zdrowotnych w wieku 4 i 6 lat. Okulista wyjaśnia, dlaczego badania u małych dzieci są szczególnie ważne: przede wszystkim dlatego, że maluch w tak młodym wieku może nie być świadomy swojej wady  (źródło: https://www.weissklinik.pl/).  

Nieleczona wada wzroku może doprowadzić do zeza lub niedowidzenia. Dlatego w rękach rodziców leży to, by zadbali o regularne wizyty u okulisty w przypadku swoich dzieci. Gdy dziecko jest starsze i rozpoczyna naukę w szkole, również nie można pomijać badań okulistycznych. Niesie to takie konsekwencje jak to, że dziecko nie będzie widziało z tablicy i będzie miało problemy z koncentracją. Może przez to czuć się niekomfortowo wśród rówieśników. 

O wzrok małych dzieci trzeba szczególnie dbać, ponieważ nie są one świadome swoich wad wzroku

Co w przypadku osób dorosłych? Zaleca się, by osoby w wieku 18 do 40 lat odwiedzały okulistę, co najmniej raz na dwa lata. Oczywiście, w przypadku pojawienia się różnych dolegliwości takich jak np. uczucie suchości w oku, silne bóle głowy czy plamki i mroczki przed oczami nie warto zwlekać i jak najszybciej wybrać się do okulisty. Po 40 roku życia zwiększa się ryzyko wystąpienia groźnych chorób takich jak jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) lub nadwzroczność. W związku ze starzeniem się organizmu wizyty w gabinecie okulistycznym powinny być częstsze

Okulista: jak wygląda badanie u tego lekarza? 

Badania, które wykonuje okulista, pozwalają wykryć choroby i wdrożyć odpowiednie leczenie. Rozpoczyna się ono wywiadem lekarskim, na którym trzeba być szczerym, ponieważ umożliwi to lekarzowi okuliście wystawienie odpowiedniej diagnozy. Okulista zapyta o takie rzeczy jak wiek, przebyte operacje, przyjmowane leki, choroby przewlekłe oraz stan narządu wzroku Twojej rodziny. 

Po wywiadzie lekarz przejdzie do badań. Najpopularniejszym jest te, które podlega na zbadaniu ostrości wzroku za pomocą tablicy Snellena. Z odpowiedniej odległości odczytuje się z niej cyfry lub litery, które maleją wraz z kolejnym rzędem. Okulista bada także ruchomość gałek ocznych, oczodołów oraz ocenia stan powiek

Ważnym badaniem jest badanie dna oka, które pozwala wykryć wiele chorób. Szczególnie tych, które w swoich pierwszych fazach przechodzą bezobjawowo jak jaskra. W zależności od metody badania dna oka konieczne może być, podanie kropli do oczu, które zawierają atropinę. 

Rozszerzają one źrenice oka, co pozwala okuliście na dokładne obejrzenie oczu. Krople powodują krótkotrwałe upośledzenie wzroku (do 3-4 godzin), dlatego trzeba pamiętać, by po wyjściu od okulisty zachować szczególną ostrożność – zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne (bo może wystąpić nadwrażliwość na światło) ani nie prowadzić pojazdów mechanicznych. 

Odwiedzaj okulistę regularnie, by cały czas mieć wiedzę o swoim stanie zdrowia

Dlaczego Polacy widzą coraz gorzej?

Oczywiście wpływ ma na to rozwój technologii – świat został zdominowany przez obrazy, teksy, komputery i telefony. Nic dziwnego, że wzrok ulega pogorszeniu, gdy większość z nas spędza kilka lub kilkanaście godzin dziennie przed monitorem – wpatrując się w nie z bliskich odległości. Co więcej, ludzie wykonują swoją pracę w ciemnych i zadymionych pomieszczeniach. Dlatego ważne jest to, by okulista badał Twój wzrok regularnie, ponieważ w wielu przypadkach nawet nie jesteśmy świadomi, że naszym narządem wzroku dzieje się coś złego.

Artykuł partnera.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here