W czasach koronawirusa wiele zmieniło się nie tylko w sposobie w jakim pracujemy, ale również w tym jak wygląda obecnie poszukiwanie pracy. Chcąc zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa wielu pracodawców przeprowadza obecnie rozmowy kwalifikacyjne w formie wideokonferencji czy rozmowy telefonicznej. W tym artykule omówimy, jak przygotować się do drugiego z tych scenariuszy. Ważne jest byś potraktował tą rozmowę przed telefon jako najważniejszą rozmowę w całym procesie rekrutacyjnym. I taka jest istotnie jest waga, ponieważ jeśli nie zabłyśniesz przez telefon, możesz za zawsze pożegnać się z szansą na dostanie wymarzonej posady. Poniżej przedstawiamy wskazówki, które pomogą Ci olśnić rekrutera podczas telefonicznej rozmowy kwalifikacyjnej.

Przygotuj się

Umawiając się na rozmowę kwalifikacyjną, dowiedz się, ile czasu potencjalny pracodawca chce Ci poświęcić. To pomoże Ci odpowiednio się przygotować. Wyszukaj w sieci informacje o firmie, jej misji i pracownikach, a także o osobie, z którą będziesz rozmawiać. Zaplanuj również z jakiego miejsca w domu będziesz prowadzić rozmowę. Wybierz pomieszczenie, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzać. Upewnij się również, że masz tam dobry zasięg. Przygotuj również szkic odpowiedzi na standardowe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie chodzi o to, byś wyklepał wyuczoną na pamięć formułkę, lecz byś zaprezentował rekruterowi, co dobrego wniósłbyś do jego zespołu. Sprawdź także pracodawcę. Istnieje wiele sposobów oszustw metodą „na rozmowę kwalifikacyjną”. Możesz sprawdzić numer w wyszukiwarce nieznanych numerów takiej jak ktoto.info gdzie użytkownicy wymieniają się opiniami o numerach telefonu i nieznanych numerach.

Opanuj sztukę rozmawiania przez telefon

W ostatnich czasach nasze życie toczy się w niepewnych czasach, a my musimy szybko dostosowywać się do zachodzących zmian. Jedną z nich jest fakt, że spotkania biznesowe twarzą w twarz należą teraz do rzadkości. Większość z nich odbywa się za pomocą Internetu czy telefonów. Rozmowy kwalifikacyjne także. Prezentowanie swojej kandydatury na wolne stanowisko za pośrednictwem telefonu jest trudniejsze niż podczas spotkania twarzą w twarz, jednak nie znaczy to, że jesteś od razu na przegranej pozycji. Słuchaj uważnie swojego rozmówcy. Przed rozmową wyłącz powiadomienia z mediów społecznościowych i innych aplikacji, które mogłyby Cię rozpraszać. Uprzedź domowników, by Ci nie przeszkadzali i udaj się w spokojne miejsce. Skup się w stu procentach na rozmowie i słuchaj uważnie. Staraj się nie przerywać rekruterowi w pół zdania. Będziesz miał szansę na wypowiedzenie się w odpowiednim czasie. Pamiętaj, że to rozmowa, a nie przesłuchanie. Możesz, a nawet powinieneś zadawać pytania, więc przygotuj wcześniej listę kwestii, które chcesz poruszyć. Dzięki temu nie tylko zaprezentujesz swoje mocne strony, ale także dowiesz się czy dane stanowisko naprawdę jest dla Ciebie odpowiednie.

Wyślij e-mail z podziękowaniem po rozmowie

Wysłanie rekruterowi wiadomości z podziękowaniem za poświęcony Ci czas jest zawsze w dobrym tonie. Poza tym pozwoli Ci wyróżnić się na tle innych kandydatów, gdyż nie każdy to robi. Pisząc taki e-mail unikaj ogólników, lecz raczej skup się na podkreśleniu kluczowych momentów z rozmowy telefonicznej. Przypomnij rekruterowi jakie umiejętności posiadasz i dlaczego jesteś odpowiednią osobą do zasilenia jego zespołu. Możesz też dodać co w jego odpowiedziach na Twoje pytania najbardziej Cię zaintrygowało i sprawiłeś, że posada, o którą się ubiegasz wydaje Ci się teraz jest atrakcyjniejsza.

Kilka słów na zakończenie

Nasz świat nieustannie się zmienia, a my musimy dostosowywać się do tej “nowej normalności”. Jeszcze przez długi czas możemy nie mieć okazji uczestniczyć w spotkaniach biznesowych na żywo, więc ważne jest byśmy w dobrym stopniu opanowali sztukę udziału w wideokonferencjach i rozmowach telefonicznych. Wypracuj dobre nawyki i rozwijaj je przy każdej nadarzającej się okazji.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here