W poniedziałek (22.11) poznaliśmy laureatów IX i X edycji „Świadka Historii”. W gronie wyróżnionych jest Teresa Marcelina Mielnik i Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Lubaczów.

Nagroda Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii” wręczana jest osobom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla upamiętnienia historii Narodu Polskiego. W tym roku wręczenie nagród odbyło się w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W dwóch ostatnich edycjach wyróżniono w sumie osiem osób i dwie organizacje z Podkarpacia. Z rąk prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego nagrodę odebrała m.in. Teresa Marcelina Mielnik, która urodziła się w 1934 r. w Cieszanowie. Należała do inicjatorów powstania 29 maja 1990 r. Terenowego Koła Sybiraków w Lubaczowie, pełniąc w nim od początku funkcję skarbnika. Prężnie działa w Kole i przekazuje swoje wspomnienia dotyczące deportacji Polaków na Sybir. Za swoje zaangażowanie w pracę na rzecz środowiska Sybiraków oraz edukację historyczną młodzieży została odznaczona: Odznaką Honorową Sybiraka, Krzyżem Zesłańców Sybiru, Złotą i Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków, Medalem „Pro Patria”, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległość. 

W gronie wyróżnionych jest także Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Lubaczów. Powołane ono zostało w 2017 r. przez osoby urodzone na Kresach II RP oraz potomków Rodzin Kresowych. Celem Stowarzyszenia jest gromadzenie, utrwalanie i upowszechnianie pamięci i wiedzy o Lwowie i Ziemiach Kresowych, o historii, dziedzictwie kulturowym i ludziach, którzy je tworzyli. Nagrodę w imieniu członków Towarzystwa odebrała Prezes Maria Magoń.

Więcej informacji o osobach nagrodzonych przeczytać można na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Galeria zdjęć, fot. Jakub Izdebski (IPN Rzeszów).

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here