Senior woman reading a book during breakfast at the table

Czytanie daje nam bardzo dużo korzyści. Każda osoba, która od małego miała częsty kontakt z czytaniem książek, jako dorosła łatwiej przyswaja wiedzę, ma większy zasób słownictwa i większą zdolność koncentracji. Zalet czytania jest naprawdę cała masa, i przekładają się one na różne płaszczyzny naszego życia, czasem nawet te nieoczywiste i nie wprost związane z czytaniem. Książki, czasopisma, artykuły czy reportaże – nie tylko poszerzają nasz horyzont umysłowy, ale też dają nam poczucie relaksu. Uczucie, gdy możemy usiąść wieczorem, z kubkiem herbaty w ręku, w ulubionym fotelu i przenieść się do innej rzeczywistości jest wyjątkowe i kojące. To świetnie i pozytywnie spędzony czas. Tymczasem coraz więcej osób przyznaje, że w ciągu roku nie czyta nawet jednej książki. To bardzo smutna statystyka.

Trening dla umysłu

Książki są dziś bardzo mocno wypierane przez urządzenia elektroniczne. Najpopularniejszy sposób na spędzanie czasu to dla naszych rodziców telewizor, a dla nas Netflix lub gry komputerowe. Zapominamy o tym, jak wiele zyskujemy czytając, i wybieramy serial lub film zamiast książki. Tymczasem zajmując się historią bohaterów powieści, skupiamy się na szczegółach, musimy je zapamiętać, rozmyślamy o tym, co się dzieje – to wszystko doskonale ćwiczy naszą koncentrację i zdolność zapamiętywania oraz refleksji. Nasza wyobraźnia musi wytworzyć w głowie obraz na podstawie treści powieści, wyobrazić sobie wygląd bohaterów i ich otoczenia, a na ekranie dostajemy to już narzucone według wizji producenta. Książki są zatem świetnie działającym sportem dla naszego umysłu.

Poszerzanie horyzontów i zgłębianie wiedzy

Czytanie to także poszerzanie nie tylko wiedzy, ale także kształtowanie naszych osądów na otaczającą nas rzeczywistość. Stykając się często z historiami i odczuciami bohaterów żyjących inaczej niż my i mających odmienne doświadczenia, mamy szansę na zobaczenie świata czyimiś oczami. To niesamowicie korzystnie wpływa na nasz poziom empatii, ciekawości świata i otwartości. Czytając, zyskujemy także pokaźny zasób słownictwa, łatwiej jest nam wysławiać się w sposób różnorodny, a przy tym płynny i bystry. Czytanie ma także udowodnione naukowo dobroczynne działanie na redukcję poziomu stresu. Nie tylko nasza głowa, ale cały organizm w trakcie czytania odpoczywa i regeneruje się. Po całym dniu wypełnionym nerwami, głośnymi rozmowami i gonitwą myśli, wieczorem warto usiąść w ciszy i skupieniu, czytając wciągającą powieść.

Zgłębianie tajników wiary

Szczególną role pełnią w życiu katolika książki chrześcijańskie. Służą nam one jako przewodnik po meandrach życia, podpowiadając, jakich wyborów dokonywać i pomagając zgłębiać nauki wiary. Dzięki książkom chrześcijańskim dostępnym na www.sumuswydawnictwo.pl możemy w domowym zaciszu sięgać po wiedzę na temat wiary i naszego postępowania. Książki chrześcijańskie pomagają nam także uzyskać satysfakcjonujące odpowiedzi na nurtujące nas w codziennym życiu trudne pytania, dotyczące naszych uczuć i naszego postępowania. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, jak postępować, by nasza droga zgodna była z nauką Kościoła. Księgarnia katolicka Wydawnictwo Sumus oferuje szeroki wybór książek napisanych językiem prostym i przystępnym.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here