W tym roku w gminie Cieszanów program Narodowego Święta Niepodległości był bardzo bogaty. Obok oficjalnych uroczystości otwarto wystawę, wyświetlono inscenizację, odbył się pokaz tańca z ogniem i rozegrano mecze piłki nożnej.

Obchody rozpoczęły się 10 listopada. Zainaugurowała je wystawa „Młodzi dla Niepodległej”, która dostępna jest w Centrum Kultury i Sportu do 25 listopada. Ekspozycja ukazuje zaangażowanie młodych ludzi w odzyskanie niepodległości. Ponadto okolicznościowy wykład dla młodzieży ze szkół w Nowym Lublińcu, Dachnowie i Cieszanowie oraz zainteresowanych mieszkańców gminy poprowadził Mateusz Werner – Kierownik Oddziału Dziedzictwa i Projektów Kulturalnych Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Następnego dnia, 11 listopada tradycyjnie odprawiono mszę świętą. Po Liturgii delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem 1000-lecia Państwa Polskiego. Odbyły się okolicznościowe przemówienia i miała miejsce inauguracja drużyny harcerskiej. Następnie w Centrum Kultury i Sportu wyświetlono inscenizację „Skradziona flaga” przygotowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Cieszanowie i uczniów Szkoły Podstawowej w Cieszanowie. Uroczystości zakończyły się pokazem tańca z ogniem na parkingu przed CKiS.

O obchodach nie zapomnieli także seniorzy z Cieszanowa, którzy zadbali nie tylko o odpowiedni wystrój miejscowego Domu Dziennego Pobytu, ale także o niepodległościowe wypieki.

Ostatnim punktem obchodów był Turniej Niepodległości w Piłce Nożnej. 13 listopada oficjalnie otwarto boisko przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Cieszanowie, po czym rozegrano mecze. W kategorii wiekowej 2010 zwyciężyła drużyna z Cieszanowa. W kategorii oldboy także na najwyższym miejscu na podium stanęli zawodnicy z tej miejscowości. Ich młodsi koledzy (w kategorii wiekowej 2007) również byli niepokonani. Druga nagroda powędrowała do zespołu z Dachnowa, a trzecie miejsce wywalczyła drużyna ze Starego Lublińca. W kategorii wiekowej 2004 najlepsza okazała się grupa „Ciepłe dranie”. Najlepszym bramkarzem został Kacper Mazurek, a zawodnikiem – Michał Bielecki.

Galeria zdjęć, fot. CKiS w Cieszanowie.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here