Powołano do życia Europejskie Kluby gminy Cieszanów i powiatu lubaczowskiego

1

Młodzież z Cieszanowa, Lubaczowa i Oleszyc wzięła udział w Akademii Młodych Liderów Wsi, która odbyła się miejscowości Rudna Mała na Podkarpaciu. Uczestnicy zdobyli wiedzę na temat wymian międzynarodowych i działań stowarzyszeń młodzieżowych w całej Europie. Powstały także Europejskie Kluby gminy Cieszanów i powiatu lubaczowskiego.

Młodzież z naszego regionu wzięła udział w Akademii na zaproszenie Fundacji Kuźnica im. Hugo Kołłątaja, współpracującej z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. W trakcie trwającego trzy dni (11-13 listopada) cyklu zajęć z ekspertami, aktywiści i wolontariusze z mniejszych miejscowości poszerzali swoją wiedzę w zakresie funkcjonowania Unii Europejskiej oraz zdobywali przydatną wiedzę praktyczną, dotyczącą realizacji szeroko rozumianych projektów społecznych. Ponadto powołano do życia młodzieżowe Europejskie Kluby gminy Cieszanów i powiatu lubaczowskiego.

Dodatkowo, podczas trwającej konferencji uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z projektami unijnymi, których wprowadzenie przyczyni się do rozwoju naszego regionu. W czasie spotkania odbyła się debata z dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce – Witoldem Naturskim. Z młodzieżą rozmawiał na temat roli Polski w europejskiej wspólnocie i przyszłości Unii.

– Jako młodzi patrioci, którzy urodzili się i dorastali w Polsce zrzeszonej w UE, nie wyobrażamy sobie naszego życia poza nią. Nie dopuszczamy do siebie takiej myśli między innymi dlatego, że jako świadoma młodzież dostrzegamy wpływ wspólnoty na rozwój naszego kraju, utożsamiając państwowość z naszym członkostwem w Unii Europejskiej – argumentował Aleksander Sola, jeden z członków cieszanowskiego klubu.

Na koniec wydarzenia młodzi ludzie wzięli udział w spotkaniu w formule World Cafe, w trakcie którego z doświadczonymi samorządowcami dyskutowali na tematy społeczne i przedstawiali nurtujące ich problemy i współczesnego świata.

– Nasza przyszłość należy do młodych. Ci którzy zarządzają obecnie Polską nie mają pojęcia jak na sprawy swojej przyszłości zapatruje się młodzież. Nie trzeba daleko szukać… Przeciętny radny nie mówi w żadnym obcym języku, nie potrafi korzystać z tabletu czy laptopa, próbują oni jednak decydować o życiu i przyszłości pokolenia, którego nie rozumieją. Dlatego zdecydowałem o zaangażowaniu się w projekt powołania Klubów Europejskich i zebrania w ich skład aktywnej młodzieży z naszego regionu. Jestem pod wrażeniem ich aktywności, pomysłów i jestem pewien, że wcale nie tak odległa przyszłość należy do nich, dlatego z całych sił będę wspierać ich działania z myślą, że to właśnie oni będą tworzyć przyszłość Polski i naszych małych ojczyzn – mówi Marcin Piotrowski.  

Koordynatorem projektu z ramienia Fundacji Kuźnica był Radosław Kosak z Lubaczowa, zaś radny powiatowy Marcin Piotrowski z Forum Samorządowo Gospodarczego zajął się powołaniem i zebraniem aktywistów.

Jak podkreślają organizatorzy powołane kluby planują przeprowadzenie serii warsztatów, spotkań, wymian międzynarodowych i wydarzeń sportowych na terenie całego powiatu.

– Wszyscy ci, którym bliskie są wartości europejskie mają możliwość dołączenia do powołanych klubów. W tym celu proszeni są o kontakt z koordynatorem Radosławem Kosakiem bądź bezpośrednio z Fundacją Kuźnica im. Hugona Kołłątaja – mówi Marcin Piotrowski.  

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here