Konsultacje lekarskie online znacznie zyskały na popularności w czasie pandemii. Mimo że obecnie nie ma już konieczności unikania wizyt osobistych w gabinecie, forma internetowa nadal cieszy się sporym zainteresowaniem. Dzieje się tak z kilku względów. Przede wszystkim lekarz online to wygoda, elastyczność i brak konieczności dojazdu, niekiedy nawet do innej miejscowości. Jako przykład można wskazać psychiatryczną konsultację online. Jak przygotować się do takiej wizyty?

1. Konsultacje lekarskie online – czy warto?

2. Zanim rozpoczniesz konsultację online u psychiatry… Przygotowania

3. Lekarz online – co jeszcze warto wiedzieć?

Konsultacje online, na przykład te oferowane przez haloDoctor, mają dodatkową wartość dzięki wygodzie, jaką daje e-recepta. To dzięki niej psychiatra online może od razu przepisać odpowiednie lekarstwa bez konieczności osobistego odbioru wydruku.

Konsultacje lekarskie online – czy warto?

Konsultacja lekarska online ma kilka istotnych atutów, między innymi łatwą dostępność i wygodę. Dotarcie na spotkanie nie pociąga za sobą konieczności dojazdu. Dodatkowe korzyści można dostrzec, jeśli lekarz online to psychiatra. Takie wizyty nadal, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach stanowią temat tabu. To opinia niesłuszna, jednak nie każdemu łatwo przełamać tego rodzaju skojarzenia. Dbałość o komfort psychiczny często wyklucza osobiste stawiennictwo.

Wizytę online warto wybrać w przypadku chorób takich jak depresja, nerwica czy lęki. Wyjście z domu może stanowić w takiej sytuacji duże wyzwanie, przekraczające w danym momencie zdolności osoby potrzebującej pomocy.

Zanim rozpoczniesz konsultację online u psychiatry… Przygotowania

Do konsultacji online nie trzeba przygotowywać się w sposób szczególny. Porada uzyskana bez wychodzenia z domu nie różni się wiele od procedury standardowej w gabinecie lekarskim. W momencie, gdy wyznaczany jest termin konsultacji, określa się preferowany sposób kontaktu. W przypadku umawiania wizyty psychiatrycznej lub psychoterapii preferowana jest opcja wideo, gdyż to ona umożliwia dokładniejszą ocenę stanu zdrowia. W niektórych sytuacjach wystarczy jednak telefon. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, umów wizytę tak, aby móc swobodnie rozmawiać, a telefon czy komputer działały bez zarzutu.

Przed spotkaniem przygotuj pełną dokumentację medyczną. Stwórz listę niepokojących cię objawów, przyjmowanych dotychczas leków i wyniki badań. Często ważne dokumenty można wysłać wcześniej mailem, dając lekarzowi szansę na zapoznanie się z nimi. Nie obawiaj się, że o czymś zapomnisz lub coś będzie niejasne – w razie potrzeby specjalista zada dodatkowe pytania. Pod tym względem spotkanie z lekarzem online nie różni się od tradycyjnego.

Ostatnią sprawą, o której warto pamiętać, jest przygotowanie kartki i długopisu. Często lekarz przesyła podsumowanie ustaleń mailem lub smsem, ale twoje własne spostrzeżenia co do wskazań i sposobu działania mogą być równie cenne.

Lekarz online – co jeszcze warto wiedzieć?

Lekarz online wcale nie jest mniej skuteczny niż konsultacja lekarska stacjonarna. Kompetentny specjalista poprzez rozmowę internetową przeprowadzi pełną diagnostykę, przygotuje zalecenia, dopasuje leki i przedstawi dodatkowe wskazówki. Nie musisz się więc obawiać, że cokolwiek stracisz. Pamiętaj jedynie, by – dla własnego komfortu i skuteczności przekazu – znaleźć takie miejsce, w którym będziesz się czuć swobodnie i w którym nic nie będzie ci przeszkadzało.

Nie musisz obawiać się również przekazania danych: zarówno osobowych, jak i informacji medycznych. W tym przypadku także obowiązuje klauzula poufności.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here