Skóra jest największym narządem w całym ciele człowieka. To ona chroni nasz organizm przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych czy niektórymi chorobami. Niestety może się zdarzyć, że i ona sama będzie potrzebować naszej pomocy. Problemy skórne są bardzo złożone i mogą dotyczyć zarówno trądziku, przedwczesnego starzenia czy nadmiernej reaktywności, która jest cechą charakterystyczną skóry wrażliwej. Wrażliwa skóra to bez wątpienia jeden z najtrudniejszych w pielęgnacji typów skóry, co sprawia, że wybór kosmetyków pielęgnacyjnych w jej przypadku może być znacznie utrudniony. Sprawdź, jak radzić sobie z tym problemem i ukoić wrażliwą skórę.

Skóra wrażliwa – to warto wiedzieć

Czy skóra wrażliwa zawsze jest skórą alergiczną? Niekoniecznie. Bardzo często w naturalny sposób wykazuje ona większą podatność na podrażnienia, które docierają do niej ze środowiska zewnętrznego. Osoby, które są posiadaczami skóry wrażliwej, z pewnością przyznają, że bardzo często odczuwają dyskomfort w postaci swędzenia, pieczenia czy ściągnięcia skóry. Jej reaktywność jest o wiele wyższa niż w przypadku osób, które posiadają skórę normalną.

Skąd bierze się skóra wrażliwa?

Znaczna część osób, doświadczając powyższych objawów, może zacząć się zastanawiać, czy ich obecność być może jest wynikiem reakcji alergicznej. W takiej sytuacji warto udać się dermatologa, który po przeprowadzeniu wywiadu może zlecić przeprowadzenie właściwych testów alergicznych w celu wykluczenia obecności np. atopowego zapalenia skóry. 

Warto jednak pamiętać, że wpływ na występowanie skóry wrażliwej mogą mieć różne czynniki. Bodźcami, które wywołują uczucie dyskomfortu, są chociażby:

  • – czynniki psychologiczne – ciągły stres, intensywne emocje;
  • – czynniki fizyczne – promieniowanie ultrafioletowe, tarcie skóry, gwałtowne wahania i różnice temperatur;
  • – czynniki zewnętrzne – ostre, pikantne potrawy;
  • – czynniki hormonalne – cykl miesiączkowy, ciąża, menopauza, antykoncepcja hormonalna;
  • – chemiczne – składniki kosmetyków, różnego rodzaju mydła i detergenty, środki piorące.

Ponadto wrażliwa skóra charakteryzuje się niskim progiem tolerancji, który w wielu przypadkach jest równy zeru. Wpływ na zwiększoną wrażliwość skóry mogą mieć także czynniki genetyczne. Co więcej, na jej podłożu mogą, choć nie muszą rozwinąć się niektóre dermatozy skóry, jak trądzik różowaty czy egzema. 

Jak radzić sobie z wrażliwą skórą?

Aby ograniczyć zwiększoną reaktywność skóry wrażliwej, należy przede wszystkim unikać agresywnych czynników, które oddziałując na skórę, wywołują podrażnienia i zaczerwienienie. Bardzo ważna jest odpowiednia ochrona przed słońcem, o której w szczególności należy pamiętać w przypadku miesięcy wakacyjnych.

Kolejny element to właściwa pielęgnacja. Należy wykluczyć z niej wszelkie kosmetyki, których składniki mogą ściągać, przesuszać czy też podrażniać skórę. Warto sięgać po produkty, które nie będą naruszać mikrobiomu skóry i w łagodny sposób ją pielęgnować. W tym celu dobrze sprawdzą się delikatne mleczka oczyszczające lub płyny micelarne. Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry wrażliwej, które przyniesie jej ukojenie i zabezpieczy przed wpływem czynników zewnętrznych.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

  1. Dobrymi kosmetykami można wzmocnić barierę ochronną skóry i realnie zmniejszyć jej reaktywność. Jest już dostępna seria Avene Tolerance Control, to są właśnie kosmetyki do skóry nadwrażliwej, alergicznej. Sama stosuję od jakiegoś czasu i widzę poprawę w stanie skóry, balsam łagodzi wszystkie podrażnienia i na długo nawilża.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here