We wtorek (26.10) w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisich Jamach odbyła się V edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy i Kreatywności dotycząca biografii prof. Franciszka Misztala. Wydarzenie zorganizowano pod hasłem „Autorytet mojego regionu, autorytet mojego kraju…”.

Konkurs, który zorganizowany był po raz piąty, skierowany jest do uczniów klasy VII i VIII szkół podstawowych. Głównym jego celem jest popularyzacja wiedzy wśród uczniów powiatu lubaczowskiego na temat urodzonego w Lisich Jamach Franciszka Misztala, uznanego w Polsce i za granicą profesora, będącego konstruktorem maszyn lotniczych i elementów konstrukcyjnych znajdujących zastosowanie w polskim przemyśle lotniczym. Profesor swoją postawą dowiódł, że pomimo trudów można osiągać wspaniałe sukcesy i stać się ważną częścią historii regionu, jak również kraju.

Szkoła w Lisich Jamach może pochwalić się tradycjami związanymi z lotnictwem. W latach 2012-2019 Publiczne Gimnazjum w Lisich Jamach nosiło imię profesora Franciszka Misztala. Profesor urodził się w przysiółku Misztale w Lisich Jamach. Swoją karierę związał z Warszawą, tam mieszkał i pracował. Dzięki tak wybitnej postaci szkoła nawiązała współpracę z Warszawskim Klubem Seniorów Lotnictwa, Politechniką Warszawską, Fundacją „Smyki na Start”. W szkole znajdują się pamiątki związane z Patronem: tablica pamiątkowa, sztandar Publicznego Gimnazjum im. Prof. Franciszka Misztala, mural poświęcony profesorowi oraz liczne pamiątki.  

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięli uczniowie z pięć szkół: Szkoły Podstawowej im. Poety ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej, Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młodowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wielkich Oczach i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach.

Spośród uczestników, którzy wykazali się wyjątkowo wysokim poziomem znajomości biografii profesora, komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów: Alicja Jawna (I miesjce), Karol Kowalski (II miejsce), Damian Furgała (III miejsce). Wyróżnienie otrzymali: Jan Kaczor, Patrycja Krzyszkowska, Patrycja Maszlanka, Łukasz Kornaga, Katarzyna Szczygieł, Zofia Horiwnyk, Karol Bojarski, Aleksander Robacki i Robert Misztal.

Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel, który ufundował nagrody.

Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą biografii profesora Franciszka Misztala. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnych edycji. Dziękujemy również opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu – podsumowują organizatorzy konkursu: dyrektor ZSP Jolanta Włoch, Agnieszka Bielecka-Krasulak i Aneta Tworko.

elubaczow.com, ZSP w Lisich Jamach


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here